Niesamowity postęp w nauce. Nowa technologia pozwala badać mumie bez ich uszkadzania

Naukowcy z Londynu rozwinęli technikę skanowania, która pozwala przeczytać, to co jest napisane na papirusie. Z owego materiału zrobiona jest skrzynia mumii, w której ciało zmarłego było przechowywane zanim zostało umieszczone w grobie.

Skrzynie robione były ze skrawków papirusów, które starożytni Egipcjanie używali do listów przewozowych lub do deklaracji podatkowych. Nowo opracowana technologia pozwoli lepiej poznać życie codziennie w Starożytnym Egipcie – uważa profesor Adam Gibson z University College London, który przewodzi projektowi badawczemu. Z powodu używania odpadków papirusowych do produkcji prestiżowych przedmiotów, jest możliwe obecnie ich odczytanie, bo przetrwały ponad 2 tysiące lat.

Napisy na zwojach papirusów są często zniszczone przez żywice i inne substancje klejące. Jednakże, naukowcy znaleźli sposób, aby je odczytać skanując je różnym rodzajem światła, co powoduje, iż są one bardziej czytelne.

Jedną z pierwszych mumii, na której zastosowano nową technologię była mumia z zamku Chiddingstone w Kent (Anglia). Odkryto na niej napisy, które nie były widoczne ludzkim okiem. Skan pokazał imię Irethorru, bardzo popularne imię w Egipcie, oznaczające „Oko Horusa przeciw moim wrogom”.

Nowo opracowana technika pozwoliła egiptologom prowadzić analizy bez uszczerbku dla badanych przedmiotów, co niegdyś stanowiło dla nich wielki dylemat. Mierzono się wówczas z dylematem czy nie ruszać znalezisk, nie zaspakajając ciekawości czy może badając je narażając na znalezienie.

Według doctor Kathryn Piquette z University College London, egiptolodzy odetcheli z ulgą. Byłam bardzo przerażona, widząc te cenne obiekty będące naruszonymi, aby dostać się do tekstu. To była zbrodnia. Teraz dysponujemy technologią, aby je zachować, a jednocześnie przyjrzeć się im bliżej i zrozumieć, jak żyli starożytni Egipcjanie – uzupełnia.

Hieroglify odczytane w grobowcach faraonów pokazują, że chcieli oni być portretowani jako majętni i potężni ludzie, co stanowiło propagandę tamtejszych czasów.

Źródło: bbc.com

Fot.: fotografia poglądowa (domena publiczna)

Rafał Gajdosz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*