Noc muzeów w Domu Spotkań z Historią – Noc Pielgrzyma. Znikające światy

16 maja 2015, sobota, godz. 18.00–24.00

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie

W Noc Muzeów w Domu Spotkań z Historią zabierzemy naszych gości
w symboliczną podróż po bezdrożach kultur, wierzeń i zwyczajów, które poszły w zapomnienie lub giną na naszych oczach. Będzie to opowieść o duchowej stronie ludzkiej natury.

W programie: wernisaż wystawy Przestrzenie duchowe, warsztaty pisania ikon i rękodzieła artystycznego dla dzieci i rodziców, fascynujące opowieści artystów, fotografików i podróżników, pokazy zdjęć, nauka tradycyjnych tańców – chodzonego, okrąglaka i oberka. Co półgodziny nowy gość i temat.
W przerwach pieśni dziadowskie z akompaniamentem liry korbowej i skrzypiec oraz koło fortuny. W barku Domu Spotkań z Historią potrawy serwować będzie SOLEC 44, jedno z ważniejszych miejsc na gastronomicznej mapie Polski. WSTĘP WOLNY.

PROGRAM NOCY PIELGRZYMA

18.00–18.30 – „Przestrzenie duchowe” – wernisaż wystawy w ramach Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej

Różne oblicza współczesnej duchowości na zdjęciach Mateusza Baja, Mirosławy Gmaj, Alicji Ignaciuk, Moniki Krzyszkowskiej, Jakuba Ochnio, Katarzyny Pawlicy i Tadeusza Żaczka. Przyglądamy się zwyczajom i obrzędom wyznawców różnych religii w Polsce: katolików, prawosławnych, żydów, muzułmanów i starowierców. Kurator: Andrzej Zygmuntowicz, fotograf, wykładowca m.in. fotografii w Zakładzie Fotografii Prasowej, Reklamowej i Wydawniczej UW, w Collegium Civitas. Organizatorzy: Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej, DSH.

19.00–19.30 – Objazdowe warsztaty pisania ikon

Malowanie ikon jest czynnością świętą. To emanacja bóstwa, które prowadzi rękę twórcy. Dlaczego ikony pisze się, a nie maluje?

19.40–20.10 – „Czy tu była synagoga?” – Wojciech Wilczyk

Fotograf i poeta z Krakowa. Utrwalił na zdjęciach niemal wszystkie istniejące dziś w Polsce synagogi, które po wojnie zostały „zaadaptowane” na kina, urzędy, szkoły, banki, sklepy itp. Ponad 300 zdjęć, ponad 300 dowodów na istnienie.

20.20–20.50 – „Moje kapliczki” – Anna Beata Bohdziewicz

Fotografka i publicystka od ponad 30 lat robi zdjęcia warszawskich kapliczek. Świat pędzi do przodu, a kapliczki są… jak starzy ludzie. Trwają na przekór wszystkiemu, choć wydawać by się mogło, że są nikomu niepotrzebne. Artystka pokaże też nieznane zdjęcia kapliczek ulicznych.

21.00–21.30 – „Pieśni które leczą” – Światosław Wojtkowiak

Podróżnik, pielgrzym, fotograf i przewodnik. Dokumentuje duchowe tradycje świata, w tym techniki uzdrawiania i magię świętych roślin. Poznamy amazońskich uzdrawiaczy pracujących z pieśniami przywracającymi harmonię
i zdrowie.

21.40–22.10 – „Karczeby” – Adam Pańczuk

Karczeb to trudny do wyrwania korzeń drzewa. Tym mianem na Polesiu
i Podlasiu określało się ludzi, którzy żyli zgodnie z rytmem ziemi. W wyrazistych, trudnych do zapomnienia portretach Pańczukowi udaje się uchwycić świętość ludzkiego życia.

22.20–22.50 – „Znikający taniec” – DOM TAŃCA

Jeszcze w latach 70. XX wieku zabawy przy granej na żywo muzyce były czymś powszechnym. Zatańczymy chodzonego, okrąglaka i oberka. Lekcje poprowadzi Grzegorz Ajdacki. Zagrają: Piotr Kaznowski (skrzypce), Mateusz Dobrowolski (bębenek).

23.00–23.30 – „Koniec pieśni” – Piotr Borowski

Wzruszający film o wymierającej kulturze wschodniego pogranicza. Zimą 1980/81 roku Piotr Borowski nagrał pieśni śpiewane przez mieszkańców wiosek w północno-wschodniej Polsce: staroobrzędowców, Tatarów, prawosławnych, Białorusinów oraz mieszkańców prawosławnej enklawy w Wierszalinie. W 2007 wrócił, by spotkać się z ich potomkami.

23.30–24.00 – „Bal dziadowski” – Remigiusz Mazur-Hanaj

Pieśni dziadowskie to utwory wykonywane przez grajków podczas odpustów i jarmarków. Niestety większość repertuaru dziadowskiego – tak jak i sama postać dziada, lirnika – przepadła w odmętach dziejów wraz z całą mądrością pokoleń zapisaną w pieśniach. Wystąpią Remigiusz Mazur-Hanaj (lira korbowa, skrzypce) i Agata Harz (śpiew).

19.00–23.00 – warsztaty dla dzieci (6+) i dorosłych: Wierzbowa droga

Jak wykorzystać młode pędy wierzb? Jakie są podstawowe sploty i techniki wyplatania? Warsztaty dla przyszłych plecionkarzy i nie tylko. Prowadzenie: Sylwia Kozłowska (instruktor rękodzieła artystycznego, architekt krajobrazu, arteterapeuta).

Pisanie ikon. Napisz swoją ikonę. Dowiedz się, czym różni się ikona od obrazu. Objazdowe Warsztaty Pisania Ikon tworzy czwórka młodych entuzjastów sztuki ikony: Anna Marjak i Maria Marjakova z Gdańska oraz Elżbieta Długosz i Szymon Burek z Lublina.

Słowiański teatr cieni. Teatr Ex Machina specjalnie na tę noc stworzył sztukę o tajemniczym świecie Słowian. Sprawdź, w co potrafią przemienić się twoje ręce. Daj się porwać nocnej opowieści i jej niezwykłym bohaterom.

SOLEC 44. Tej nocy w barku Domu Spotkań z Historią potrawy serwować będzie Solec 44, jedno z ważniejszych miejsc na gastronomicznej mapie Polski. Potrawy od nosa do ogona. Produkty od najlepszych, lokalnych producentów żywności z całej Polski. Menu Solca łączy polską tradycję smaku i ułańską fantazję szefa kuchni Aleksandra Barona.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*