Świat podziwia historię i bohaterstwo rotmistrza Witolda Pileckiego

„The Volunteer” to biografia jednego z najbardziej odważnych Polaków. Życiorys rotmistrza Witolda Pileckiego spisał brytyjski korespondent wojenny Jack Fairweather przy współpracy Instytutu Pileckiego.

Biografia odniosła sukces czytelniczy w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych Ameryki. Poświadczają to wedle Grzegorza Mazurskiego z Instytutu Pileckiego pozytywne recenzje zamieszczone na łamach takich czasopism jak: „The Wall Street Journal”, „The Times”, „The Spectator” i w radio BBC. Oto wybrane opinie:

„Niewiele książek oczarowało mnie, rozdrażniło i zaniepokoiło tak, jak uczynił to <The Volunteer>. Były momenty, gdy czułem się zmuszony odłożyć tę książkę, były też takie, gdy całe godziny czytania wydawały się krótkimi chwilami. (…) Cieszę się, że tak znakomity pisarz i niestrudzony badacz jak Jack Fairweather podjął się tej pracy. To historia, która od dawna zasługiwała na solidne i wierne opowiedzenie, a on tego dokonał” – napisał Neal Bascomb w recenzji pt. „A Noble Hero in a Savage New World” („Szlachetny bohater w Okrutnym Nowym Świecie”) w „The Wall Street Journal” (12 lipca 2019).

„Czytając <The Volunteer> Jacka Fairweathera szybko orientujemy się, że Pilecki był człowiekiem wielkiej odwagi popartej nieugiętym poczuciem służby i duchem patriotyzmu. Książka świetnie radzi sobie z wyzwaniem, jakim jest opowiedzenie tej niezwykłej historii” – ocenił Robbie Millen w tekście „The fighter who chose to enter Auschwitz” („Wojownik, który zdecydował się wejść do Auschwitz”), który opublikował w dzienniku „The Times” (12 lipca 2019).

O czasach II wojny światowej i Holokauście rozpisywano się stosunkowo dużo. Jednakże historia ochotnika do Auschwitz, który ukazał prawdę o ludobójstwie jakie dokonywało się w niemieckich obozach koncentracyjnych dotychczas poza granicami Polski była mało rozpowszechniona. Instytut Pileckiego planuje, aby książka została przetłumaczona między innymi na język polski, holenderski, rosyjski, czeski, czy hiszpański. Celem jest ukazanie historii Polski XX wieku w kręgach, gdzie wiedza o niej jest słabo znana.

Na koniec słów kilka o Autorze. Fairweather ukończył Uniwersytet Oksfordzki. Pracował między innymi jako korespondent „The Washington Post” i „The Daily Telegraph” w Iraku. Z kolei Instytut Pileckiego powołany został do życia jako instytucja badawcza, której ideą jest dokumentowanie oraz rozpowszechnianie historii Polski XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem losów Polaków w czasie II wojny światowej.

Źródło: kultura.dziennik.pl

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*