Nowe badania dowodzą, że Neandertalczycy stosowali rozwiniętą taktykę podczas polowań

Niemieccy archeolodzy z Uniwersytetu Jana Gutenberga w Mainz przeprowadzili analizę balistyczną kości dwóch jeleni upolowanych przed 120 tysiącami lat w rejonie dzisiejszego miasta Newark-Nord. Wykazała ona, że zwierzęta zostały zabite z bliskiej odległości, a cios został zadany najprawdopodobniej w skutek pchnięcia a nie rzutu włócznią.

W nauce wciąż powszechne jest przekonanie, że Neandertalczycy nie byli zbyt inteligentnymi homonidami. Nie potrafili konkurować i nie wytworzyli kultury symbolicznej, uważanej za charakterystyczną dla ludzi współczesnych. W ostatnim czasie zostało ono nieco podważone dzięki odkryciom malowideł naskalnych sprzed 64 tys. lat oraz dowodów na istnienie zrytualizowanych pochówków u Neandertalczyków.

25 czerwca bieżącego roku zostały opublikowane wyniki kolejnych badań podważających powyższą tezę. Naukowcy z Uniwersytetu Jana Gutenberga w Mainz przebadali kości dwóch jeleni upolowanych przed 120 tysiącami lat. Poddali je analizie balistycznej umożliwiającej odtworzenie zadanych im w przeszłości ciosów. Okazało się, że co najmniej jeden z jeleni zginął od ciosu zadanego włócznią, powolnym ruchem, z bliskiej odległości.

Kierująca badaniami Sabine Gaudziński- Windherser powiedziała, że wykonana przez jej zespół analiza potwierdza, że zwierzę zostało zabite z bliskiej odległości na skutek pchnięcia, a nie rzutu. Taki sposób polowania wymagał umiejętności planowania i skradania się oraz ścisłej współpracy pomiędzy myśliwymi. Nie byłyby one możliwe, gdyby Nendertalczycy nie mieli rozwiniętej inteligencji.

Badania balistyczne zostały potwierdzone symulacjami przeprowadzonymi na współczesnych jeleniach.

Do momentu publikacji powyższych badań udało się jedynie odnaleźć dwie ostro zakończone włócznie w miejscach łączonych z Neandertalczykami. Pierwsza z nich znaleziona w angielskim Clayton została wydatowana na okres 400 tys. lat temu, druga znaleziona w niemieckim Schöwingen została wydatowana na 300 tys lat. Naukowcy nie mieli jednak pewności czy owe włócznie były używane do polowań. Opisane powyżej ustalenia pozwalają sądzić, że mogło tak być.

Damian Sideł

 

Źródło:  phys.org sciencemag.org, usatoday.com,
Fot. Wikimedia Commons

3 komentarze

  1. Mike Kubus

    Znając życie wygrała demografia.

  2. Mike Kubus

    Znając życie wygrała demografia.

  3. Mike Kubus

    Znając życie wygrała demografia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*