W Polsce powstało nowe muzeum. Na jakiej epoce skupi swoją działalność?

Na polskiej mapie muzealnej pojawiła się nowa placówka. W Lubinie (woj. dolnośląskie) zostało otwarte Muzeum Historyczne.

W dolnośląskim mieście, stolicy wydobycia miedzi, niedawno doszło do dużych zmian. Odnowiono rynek w centrum miejscowości, a także miejscowy ratusz. Zainaugurowany, gruntownie odnowiony budynek ma być wizytówką władz miasta. Na jego najwyższym piętrze postanowiono zaś otworzyć muzeum, które po raz pierwszy kompleksowo przedstawi historię Lubina.

Nowa placówka, choć to nie będzie jej jedynym zadaniem, skupi się przede wszystkim na okresie PRL. Stała, właśnie otworzona ekspozycja, nawiąże do różnych aspektów historii miasta w tym czasie. Pokaże chwile dobre, jak wzrost zaniedbanego, małego, ledwo co zasiedlonego miasteczka w prężny ośrodek przemysłu wydobywczego. Będzie mowa też jednak o chwilach bolesnych, zwłaszcza słynnej zbrodni lubińskiej, dokonanej w okresie Stanu Wojennego. Dyrektor Muzeum, Marek Zawadka podkreśla, że ta wystawa ma stanowić hołd dla pomordowanych w jej trakcie.

Jednak najciekawsza jest wystawa poświęcona życiu codziennemu w okresie PRL. To, co zostało otwarte wraz z początkiem nowego roku, jest imponujące. Muzeum jest bowiem atrakcyjne w formie, interaktywne. Kontynuuje pozytywny trend w muzealnictwie polskim ostatnich lat. Większość rzeczy, poza np. szklanymi przedmiotami, będzie można również dotknąć. Należy dodać, że większość prac nad tworzeniem muzeum została wykonana przez lokalne przedsiębiorstwa, powiązane z miastem i jego okolicami. Według dyrektora ekspozycja nie odda wprawdzie życia w tamtych czasach w skali 1:1, ale przypomni wiele starszym mieszkańcom, a pokaże odległe zdarzenia także ludziom młodym.

Poza tym niezwykłą wartość stanowią zgromadzone eksponaty. Ich pokaźny zbiór jest w niemałej mierze zasługą mieszkańców Lubina, a dyrekcja zachęca ich do dalszej współpracy z muzeum, w celu rozrostu wystawy. Resztę zapewnili pracownicy instytucji, a także firma, która pomogła w organizacji ekspozycji. Jedną z pamiątek, aparat fotograficzny należący do jego mamy, przekazał również prezydent Lubina Robert Raczyński.

Niektóre z eksponatów zapewne przywołają, zwłaszcza wśród starszych mieszkańców, łezkę nostalgii. Są to np. zabytkowe magnetofony szpulowe, wersalki, meblościanki, stare aparaty fotograficzne, telewizory czy komputery osobiste z lat 80. Wszystko to robi duże wrażenie i zadziwia szczegółowością. Największą atrakcję stanowi jednak samochód – symbol PRL, a zwłaszcza epoki gierkowskiej, Fiat 126p. Jak mówi dyrektor Zawadka, został on wniesiony w częściach i zmontowany na poddaszu ratusza. Ma się przy nim pojawić wkrótce również mapka, która pokaże miejsca, w jakie, przede wszystkim samochodem tej marki, podróżowali w minionym okresie Lubinianie. Były to bowiem tak odległe kraje jak Turcja czy Bułgaria.

Do innego rodzaju eksponatów zaliczyć możemy archiwalne filmy, zdjęcia i audycje. Na jednym z multimediów Jan Wyżykowski informuje o odkryciu miedzi, na innym pokazana została wizyta w mieście I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka. Sporo miejsca poświęcono też na relacje budowniczych zagłębia miedziowego, jak np. inżynierów.

Znalazł się również kącik poświęcony historii sportu w miejscowości. Zdjęcia przygotowali Krzysztof Raczkowiak oraz Tomasz Folta.

Muzeum powinno ostatecznie zostać otwarte dla ogółu zwiedzających po zakończeniu ferii zimowych. Wstęp ma być bezpłatny.

Źródła: wroclaw.onet.pl, dzieje.pl, wzgorzezamkowe.pl, lubin.pl, miedziowe.pl, profil muzeum na portalu Facebook

Fot.: fotografia poglądowa (domena publiczna)

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*