Na wyspie Rab w Chorwacji zespół archeologów odnalazł starożytne budowle sprzed ponad 1,5 tys. lat. Mowa między innymi o rezydencjach mieszkalnych, warsztatach oraz piecach.
Trwają wykopaliska na malowniczej wyspie Rab w Chorwacji. Archeolodzy z Polski i Chorwacji dotychczas odnaleźli wiele budowli sprzed ponad 1,5 tys. lat, jednakże zbyt duży ruch turystyczny, a także dynamiczny rozwój infrastruktury nie sprzyja odkrytym zabytkom. – W związku z tym coraz więcej zabytków jest w jakimś stopniu zagrożonych zniszczeniem. Naszym celem jest pełna inwentaryzacja stanowisk archeologicznych zachowanych na wyspie Rab oraz przebadanie w sposób wykopaliskowy najważniejszych z nich” – tłumaczy Polskiej Agencji Prasowej dr hab. Fabian Welc (Instytut Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie). Dodajmy, że kierownikiem ekspedycji ze strony chorwackiej jest dr Ana Konestra (Instytut Archeologii w Zagrzebiu).
Z najnowszych odkryć wynika, że ludzie pojawili się na wyspie Rab kilkanaście tysięcy lat temu. Ślady wskazują na schyłek paleolitu, aczkolwiek najwięcej zabytków, do tej pory znalezionych pochodzi z okresu Cesarstwa Rzymskiego. – Wyspa Rab położona była w strategicznym miejscu na mapie szlaków Rzymu. Z tego powodu cesarz Oktawian August (63 r. p.n.e. – 14 r. n.e.) zbudował na wyspie port oraz miasto umocnione murami, z których cześć zachowała się w formie reliktowej do chwili obecnej wokół współczesnego miasta Rab – dodaje prof. Welc.
W czasie pierwszego sezonu wykopaliska przeprowadzono w północno-wschodniej części wyspy w zatoce Podšilo, gdzie natrafiono na zespół dużych pieców garncarskich. W tym roku naukowcy odnaleźli między innymi rezydencję mieszkalną i być może warsztaty z IV i V wieku n.e. Niegdyś wspomniane budowle otaczały port – bardzo ważny punkt szlaku handlowego między Cesarstwem a Afryką Północną.
Archeolodzy zapewniają, że na tym nie koniec. Planują oni kontynuować prace badawcze w następnym roku.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Małgorzata Wołoch