W Anglii odnaleziono rękopis Deklaracji Niepodległości

Dwóch naukowców uniwersytetu Harvard odnalazło drugi dotąd pergaminowy rękopis Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

W piątek dwójka naukowców ogłosiła odnalezienie pergaminowej kopii Deklaracji Niepodległości w południowej części Anglii. Jest to druga znana kopia tego dokumentu – pierwsza znajduje się w Archiwum Państwowym w Waszyngtonie. Profesor Danielle Allen i badacz naukowy Emily Sneff przedstawiły swoje wnioski dotyczące dokumentu w zeszły piątek. Sniff pierwszą wskazówkę dotyczącej tzw. Deklaracji Sussex odnalazła w sierpniu 2015 roku podczas przeglądania dokumentacji uniwersyteckiej. Jak sama powiedziała: po prostu szukałam kopii Deklaracji Niepodległości w brytyjskich archiwach. Przeglądając dokumentację w West Sussex (Hrabstwo w południowo-wschodniej Anglii) natknęła się na dokument, który przykuł jej uwagę. Opis dokumentu był lakoniczny i niejasny natomiast materiał sugerował, że został wykonany na specjalną okazję. Brytyjscy urzędnicy powiedzieli, że ów dokument otrzymali od jednego z pracowników kancelarii prawniczej w 1956 roku.

Allen i Sneff dokładnie przebadały dokument i na podstawie wnikliwej analizy doszły do wniosku, że pismo powstało najprawdopodobniej w 1780 roku w Nowym Yorku bądź Filadelfii. Porównując dokument z tym wcześniej znanym panie doszły również do wniosku, że został on spisany przez Jamesa Wilsona jednego z delegatów Pensylwanii do Kongresu Kontynentalnego.

Fot.: Domena publiczna

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*