Nowe statki odnalezione na wodach Grecji

Osiem zatopionych statków zostało odnalezionych w wodach przyległych do grupy wysp Fourini należących do Grecji. Fourini jest punktem wyjścia dla podwodnych archeologów.

Według nowych odkryć na powierzchni 44 kilometrów kwadratowych zostało zidentyfikowanych 53 wraków. Archipelag w starożytności był przystankiem wielu szlaków handlowych, do którego napływały setki statków kupieckich. Porty często były przepełnione, a w harmidrze i złych warunkach pogodowych wiele z nich zostało uszkodzonych co skutkowało dokonaniem swojego morskiego żywota przez wiele statków wielu flot kupieckich.

Archeologowie upatrzyli sobie ten archipelag dopiero dwa lata temu kiedy zespół z greckiego epokatu podwodnnej starożytności i RPM Nautical Foundation (organizacji non-profit badawczej i edukacyjnej) zlokalizował 22 wraków. W zeszłym roku zostały odnalezione kolejne 23 wraki.

Datowanie tych wraków obejmują okres od szóstego wieku przed naszą erą do początku XX wieku. Prócz wraków na dnie można znaleźć amfory i wazony, które służyły do przewozu drogocennego towaru czyli wina i oliwy. Ponad to na dnie nurkowie znaleźli kotwice i wazy. Kolejna wyprawa odbędzie się w przyszłym roku.

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*