Nowe życie w nowej Polsce. Instytucje i organizacje żydowskie 1944-1950

Po wyzwoleniu Polski spod okupacji niemieckiej ludność żydowska po raz pierwszy została zrównana w prawach z resztą obywateli. Co więcej, Żydzi otrzymali również szeroką autonomię narodowo-kulturalną. W społeczności, kierowanej przez wielopartyjny Centralny Komitet Żydów w Polsce, rywalizowało między sobą aż jedenaście stronnictw politycznych, spierając się zwłaszcza o to, czy odbudowywać życie w Polsce, czy też ją opuścić.

Chociaż wielu Żydów wiązało nadzieje z władzą polskich komunistów, widząc w niej zaporę przeciwko antysemityzmowi, to właśnie na fali stalinizacji autonomia żydowska uległa likwidacji.

Wykład wygłosi dr August Grabski – historyk, pracownik Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego i wykładowca Uniwersytetu SWPS, autor wielu prac o najnowszej historii Żydów polskich, m.in. nowo wydanej monografii CKŻP.

Termin: 16 luty (czwartek), godz. 18:00, wstęp wolny

Wykład odbywa się w ramach cyklu „Życie przecięte” Żydzi w Polsce 1944-1968.
Nielicznym ocalałym z Zagłady polskim Żydom przyszło odbudowywać swoją egzystencję w zupełnie innej niż przedwojenna rzeczywistości – w nowym ustroju, w nowych granicach, w państwie jednolitym narodowościowo.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*