Skarb króla wikingów odkryty na bałtyckiej wyspie

Archeolodzy z Niemiec odkryli skrytkę zawierającą znaczący skarb srebrnych monet i innych kosztowności z X wieku należących do duńskiego króla Haralda Sinozębego.

Skarbiec kojarzony z Haraldem „Sinozębym” Gromssonem został odkryty na Rugii przez niemieckich archeologów. Datowane na okres panowania tego duńskiego władcy, czyli na lata 910-987 kosztowności znajdowały się w skrytce położonej w pobliżu rugijskiej miejscowości Schaprode. W skarbie badacze znaleźli około 600 srebrnych monet, z których sto zostało już powiązanych z rządami Haralda Sinozębego, a także bransoletki, naszyjniki, koraliki, broszki, pierścionki, oraz ozdobę prezentująca młot Thora. Archeolodzy podnoszą iż tak znaczący skarb jest największym dotąd odnalezionym w jednym miejscu zbiorem skandynawskich monet w południowej części Morza Bałtykiego. Warto tutaj nadmienić, że największy skarb składający się z nordyckich złotych ozdób został odnaleziony w 1872 roku na sąsiedniej wyspie Hiddensee.

Sam Harald jest uznawany za założyciela duńskiej potęgi, który zjednoczył Skandynawię i zaprowadził w niej religie chrześcijańską.

Źródło: livescience.com

Fot.: Stefan Sauer/AFP/Getty

Łukasz Nowok

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*