Oblężenia Jasnej Góry

Oblężenie Jasnej Góry – prawda czy mit?

Już jutro na kanale Andrzej Włusek – Historia poza horyzont, będziemy mogli obejrzeć materiał, z którego dowiemy się, czy oblężenie Jasnej Góry w czasie „potopu” było mitem czy prawdą?

Oblężenie klasztoru na Jasnej Górze, które miało miejsce podczas II wojny północnej tzw. „potopu” do dzisiaj wzbudza pewne kontrowersję. Dzięki Henrykowi Sienkiewiczowi i jego powieści wydarzenia z tego okresu stały się czymś czym żyją pokolenia Polaków.

W swojej książce pt.: „Potop” nasz słynny pisarz opisał oblężenie Jasnej Góry przedstawiając je w taki sposób, że czytelnik ma wrażenie, iż ta bitwa była bardzo duża i zarazem decydująca o losach naszej ojczyzny. Cześć rodaków jednak uważa, że ta bitwa nie miała żadnego znaczenia deprecjonując jej wielkość i czasami podważając w ogóle fakt zaistnienia tej bitwy.

Faktem jednak jest, że oblężenie miało miejsce. Ale jakich było ono rozmiarów i czy miało poważny wpływ na losy wojny polsko-szwedzkiej?
O tym przekonasz się już jutro o godzinie 18:00 na kanale Andrzej Włusek – Historia poza horyzont.

A my już dzisiaj zapraszamy a poniżej możesz obejrzeć film o traktacie z Radnot, czyli próbie pierwszego rozbioru Polski.

Comments are closed.