odbicia piękna

Odbicia Piękna | Recenzja

Wystawa „Odbicia Piękna – chińskie malarstwo na szkle z kolekcji Mei Lin” w Muzeum Azji i Pacyfiku

Od wielu lat Muzeum Azji i Pacyfiku organizuje różne wystawy lub wydarzenia promujące kultury Dalekiego Wschodu. Tym razem organizatorzy zapraszają do świata sztuki chińskiej, a konkretnie do zapoznania się z tzw. malarstwem „na szkle”. Podczas wystawy Odbicia Piękna prezentowane są dzieła, które tworzą część znacznie większej kolekcji Mei Lin, zgromadzonej przez Haitang Maye-Liem i Rupprechta Mayera. Dzięki ich uprzejmości po raz pierwszy mamy okazję oglądać te obrazy w Polsce.

Rys historyczny

Wiek XIX i pierwsza połowa XX były dla Chin bardzo burzliwym okresem. Kraj ten przeżywał głęboki kryzys wywołany ekspansją Europejczyków i wzrostem potęgi Japończyków. Dochodziło także do częstych rewolt ludności na prowincji. Obalenie dynastii Qing w 1911 roku i utworzenie Republiki Chińskiej zapoczątkowały rozbicie polityczne kraju, o władzę nad którym walczyły różne ugrupowania. Jednak to właśnie na ten okres datowane jest większość eksponatów prezentowanych podczas wystawy.

Swoim pięknem i jakością wykonania obrazy są zaprzeczeniem tezy o całkowitym upadku kultury materialnej Chin u schyłku epoki cesarskiej. Można wręcz tym bardziej docenić twórców tych dzieł, którzy malowali w trudnych dla siebie czasach. Niepewne jest dokładne pochodzenie większości obrazów. Część z nich prawdopodobnie została wykonana w prowincji Shanxi.

W obręb prezentowanej kolekcji wchodzi 75 obrazów malowanych na szkle. Technika ta nie była oryginalna dla tego rejonu świata, a przybyła do Chin z Europy w XVIII wieku. Na XIX wiek przypada rozpowszechnienie sztuki malowania na szkle. Wtedy też obrazy pojawiły się domach nie najbogatszych mieszkańców Państwa Środka. Podczas wystawy możemy dowiedzieć się o specyfice i procesie tworzenia takiego typu malarstwa, dzięki opisom umieszczonym na ścianach sali.

Odbicia Piękna – chińskie malarstwo na szkle z kolekcji Mei Lin – elementy wystawy

Opisy okazują się wyjątkowo pomocne w wyjaśnianiu głównych motywów i symboli uwiecznionych na obrazach. Na niektórych z nich widnieją nawiązania do nieznanych dla przeciętnego Europejczyka elementów kultury chińskiej, np. książek. Reszta kolekcji zawiera imponujące pejzaże, sceny z życia rodzinnego oraz przedmioty codziennego użytku. Częste są portrety, a także obrazy-pary, które ustawione obok siebie, tworzą pełną kompozycję.

Organizatorzy wystawy kreatywnie podeszli do zadania uczynienia wystawy interesującą dla każdego. Ekspozycja obrazów uzupełniona jest o przedmioty z życia codziennego Chińczyków i inne eksponaty z kolekcji muzealnej. Nie brakuje elementu interaktywnego – zwiedzający mogą zrobić sobie zdjęcie na tle wystroju chińskiego mieszkania. Wystawa jest również przyjazna dla dzieci. Na otrzymanych na wejściu kartkach mogą one stemplować znaki związane z kulturą chińską.

W efekcie wystawa, chociaż dość krótka, odznacza się dopracowaną realizacją i oryginalnością tematyki. Z pewnością zaciekawi każdego entuzjastę sztuki orientalnej.

Muzeum Azji i Pacyfiku mieści się przy ulicy Solec 24 w Warszawie. Dla zainteresowanych, którzy nie mieli dotąd okazji odwiedzić wystawy Odbicia Piękna, pozostaje ona otwarta do 21 kwietnia. Na sobotę 16 marca zaplanowane jest oprowadzanie, podczas którego kuratorka Katarzyna Czapska opowie więcej o prezentowanych eksponatach. 


Ocena recenzenta: 5/6

Kaj Nasalski

Fot. Kaj Nasalski

Comments are closed.