11 grudnia 2017 r. we Włodawskim Domu Kultury odbyło się inauguracyjne spotkanie „Akademii Niepodległości”.
Wydarzenie rozpoczął dyrektor luebelskiego IPN, Marcin Krzysztofik. Przedstawił zebranym ideę i podstawowe założenia „Akademii Niepodległości” oraz opowiedział o obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Następnie głos zabrał dr hab. Marcin Kruszyński, prof. WSOSP (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Lublinie), który zająłem się tematem polskiego wieku XIX, ze szczególnym uwzględnieniem Powstań. Przedstawił również tło międzynarodowe i klimat społeczny dziewiętnastowiecznego świata, dzięki czemu pierwsi studenci „Akademii Niepodległości” mogli lepiej zrozumieć sytuację Polaków. Drugi wykład wygłosił dr hab. Tomasz Panfil (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie). Tematem jego wystąpienia był jeden z Ojców Niepodległości, Józef Piłsudski. Dr hab. Panfil przedstawił drogę Piłsudskiego, jaką przebył, by stać się jednym z architektów Niepodległej. Zaznaczył jednak wyraźnie, że za sukcesem Polski w 1918 r. stoi wielu ludzi, którzy przez lata wykonywali ciężką pracę, by odzyskać wolną Ojczyznę.
Organizatorami wydarzenia byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Włodawski Dom Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie.
Zapis wideo można obejrzeć tutaj: https://lublin.ipn.gov.pl/pl5/aktualnosci/44084,Inauguracja-Akademii-Niepodleglosci-Wlodawa-11-grudnia-2017.html
***
Akademia Niepodległości to cykl spotkań, obliczony na lata 2017-2021, w czasie których pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej oraz zaproszeni goście reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwanie granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia.
Cały cykl spotkań ma na celu nie tylko poszerzenie wiedzy, ale także formowania postaw, opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowej tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny oraz konkretne przesłanie. W ciągu roku odbędzie się pięć spotkań. Każdy rok akademicki chcielibyśmy zakończyć wręczeniem dyplomów oraz wpisem do specjalnie przygotowanego indeksu.
Fot.: IPN Lublin