Przez setki lat 1300 królewskich kości trzymano w szkatułach w winchesterze. Szczątki anglosaskich królów i królowych są obecnie badane w celu określenia do kogo należały.
Między połową VII a X wieku pochowano w Winchesterze tuzin anglosaskich władców. Do tej pory uważano, że są to kości jedenastu osób – sześciu królów anglosaskich, anglosaskiej królowej, króla anglo-normandzkiego, króla anglo-duńskiego oraz dwóch biskupów anglosaskich. Nowe badania prowadzone przez University of Bristol potwierdzają, że w szkatułach znajdują się częściowe szkielety 23 osób.
Badania będą trwały kilka lat. W ich trakcie naukowcy dowiedzą się, do kogo kości należały. Do tej pory przeprowadzono datowanie szczątków oraz ustalono płeć zmarłych. W kolejnych latach będą prowadzone badania, które pozwolą określić ile lat mieli zmarli w dniu śmierci. Przeprowadzone też będą testy DNA, datowanie radiowęglowe i analizy izotopowe, dzięki którym da się ustalić, w jakim środowisku dorastali królowie, których kości obecnie są badane. Archeolodzy złożyli już szkielety dziesięciu osób. Wiedzą też, co zmarli jedli, na jakie choroby cierpieli i jaką aktywność fizyczna uprawiali.
Do połowy XVII wieku kości przechowywano w oddzielnych szkatułach. W czasie wojny domowej w Anglii wojska, które wtargnęły do Winchesteru, porozrzucały szczątki. Jeden z kronikarzy podaje, że elementy szkieletu były wykorzystywane jako pociski. Potwierdziły to przeprowadzone dotychczas badania.
Wśród szkieletów znajdują się najprawdopodobniej szczątki króla Cyngelisa z Wessex (zm. 642 r.), króla Egberta z Wessex, Knuta Wielkiego, Wilhelma II oraz królowej Emmy. Kości tej ostatniej nie udało się jeszcze zidentyfikować. Jest ona ważną postacią tamtych czasów w Anglii, ponieważ była żoną dwóch królów i matką dwóch kolejnych. Kilka z reliktów należą do dwóch normańskich chłopców w wieku 10 – 15 lat, którzy żyli między XI a XII wiekiem. Są oni jednak nieznani.
Repliki niektórych szczątków stanowią część wystawy historii anglosaskiej i średniowiecznej w Winchesterze „Królowie i skrybowie: narodziny narodu”, która kilka dni temu została otwarta.
Źródło: independent.co.uk
Fot. Dean and Chapter of Winchester Cathedral
Karolina Charchowska