Odkopano skarb z okresu panowania dynastii Jagiellonów

Do zadziwiającego odkrycia doszło podczas budowy S8 koło Zambrowa. Archeolodzy odkopali 322 srebrne monety z XV i XVI

Aż nam ręce drżały, kiedy wyjmowaliśmy te monety – nie kryje emocji Mieczysław Bienia, archeolog, który odkopał skarb razem z archeologiem Bogdanem Wetoszką we wsi Żabikowo Prywatne. – Na głębokości 70 centymetrów pod ziemią natrafiliśmy na garnuszek z monetami – opowiada Bogdan Wetoszka. Było to miesiąc temu w trakcie budowy S8. Prace archeologiczne zlecił inwestor – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.

Dopiero teraz pochwalono się efektami badań. Wcześniej trzeba było oczyścić i rozdzielić znalezione przedmioty. Archeologom zajęło to kilka dni. Wtedy okazało się, że skarb zawiera 322 srebrne monety . Pochodzą one z okresu panowania dynastii Jagiellonów. – Zbiór jest związany z rządami Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta. Ciekawe są też denary Kazimierza Jagiellończyka z XV wieku. Są też półgrosze z czasów Kazimierza Jagiellończyka, grosze Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta, sporo monet lennych Albrechta Hohenzollerna, monety wybijane w różnych mennicach Torunia, Gdańska, Wschowy, Krakowa, ale też sporo monet wybitych na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. – mówi Bogdan Wetoszka.

Jak na ówczesne czasy to była spora suma pieniędzy. W przeliczeniu na złoto jakieś 15 do 20 dukatów. Wartość nominalna to pół kilograma srebra. Większość monet waży 3 -4 gramy – zauważa Mieczysław Bienia. Przyznaje, że nie przeliczył, co można było przed wiekami za to kupić. Badacze sugerują, że znalezione pieniądze zbierano jako zabezpieczenie na przyszłość dla rodziny bądź osoby. – To mogła być zapłata za ziemię, sprzedane zboże bądź drewno – uważa Wetoszka.

Archeologów zaintrygowało to, że na garnuszku, w którym przez kilkaset lat leżały monety, są ślady osmolenia. – Niedaleko skarbu odkryliśmy też szkielety trojga dzieci. Musiało dojść w tym miejscu do jakieś tragedii – uważa Mieczysław Bienia. Cenne monety zostaną przebadane przez historyków, numizmatyków. Będzie je można obejrzeć w muzeum w Łomży.

Źródło: poranny.pl

Red. A. Grochowicz

Zdj. GDDKiA

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*