Do odkrycia doszło w jaskini Contrebandiers położonej w Maroku, przy wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, odnaleziono tam ślady wytwórstwa ubrań. W samej „szwalni” zbadano 60 kościanych narzędzi, które przypisano do produkcji ubrań. Badania prowadzili prof. Curtis Mareana i doktorantka Emily Hallett z Arizona State University.
Okres działalności warsztatu jest wskazywany na okres 120 tysięcy lat temu, czyni go to najstarszym śladem produkcji ubrań przez człowieka. Na tę datę wskazują szczątki kręgowców, które znajdowały się w jaskini. Grupa badaczy prowadziła pracę już od roku 2011, w tym czasie odkryto 12 tysięcy najróżniejszych fragmentów kości, w tym 60 narzędzi z kości zwierzęcej oraz z zęba delfina lub wieloryba. Narzędzia według naukowców były wykorzystywane do skórowania zwierząt, jak mówi Emily Hallet „Znalezienie kości drapieżników ze śladami skórowania oraz narzędzi używanych prawdopodobnie do obróbki futer, dostarcza wysoce sugestywnych dowodów dla tezy o wytwarzaniu w tym miejscu odzieży”
Działalność naszych przodków wskazuje na niezwykły rozwój kulturowy, trzeba pamiętać, że jest to okres prymitywnych plemion, w czasach, gdy była jeszcze daleko droga do pierwszych cywilizacji. Przytaczając wypowiedź Hallet „Artefakty z jaskini Contrebandiers pokazują, że około 120 tysięcy lat temu Homo sapiens zaczął częściej wykorzystywać kości do tworzenia narzędzi przeznaczonych do konkretnych zadań, w tym obróbki skóry i futra”. Szycie futrzanej odzieży według odkrywców wskazuje na ekspansje w rejony chłodnej Europy „Był to bardzo ważny okres dla naszych praprzodków”, uważa Hallet.
Według odkrywców jaskinia może skrywać więcej podobnych skarbów. Wyniki badań będą nadal analizowane, w celu dokładniejszego zrekonstruowania życia prehistorycznych ludzi. Jest to dla nas jeszcze jedna wielka niewiadoma, którą archeologia pozwala odkrywać.
Źródło: dzienniknaukowy.pl
Fot.: sciencealert.com
Krystian Styczyński