Odkrycie „Małej Stopy”, czyli wydobycie szkieletu australopiteka sprzed 3,6 mln lat

Kompleks jaskiń Sterkfontein: na pewne ślady natrafiono 20 lat temu. Przez ten czas dłubano w skale i ostatecznie wysiłek się opłacił: prof. Ron Clarke wydobył na światło dzienne najlepiej skompletowany do tej pory szkielet australopiteka.

Kompleks jaskiń wapiennych Sterkfontein znajduje się niedaleko miejscowości Krugersdorp (ok. 40 km na północny zachód od Johannesburga) i tam też pracujący w Instytucie Badań nad Ewolucją prof. Ron Clarke (Uniwersytet Witwatersrand) odkrył szkielet australopiteka, którego nazwał „Małą Stopą”. Na jego ślad, będąc doktorem, Clarke trafił w roku 1994 – wówczas znalazł maleńką kość w pudełku z okruchami brekcji wapiennej, która znajdowała się na dnie jednej z jaskiń, a jakiś czas później odnalazł kolejne kości, z czego jedna była złamana. Według niego kości te pochodzą ze stopy australopiteka sprzed 2,6-2,8 mln lat (stąd przydomek „Mała Stopa”), ale nie wykluczał, że na dnie jaskini może ich być jeszcze więcej. 3 lata później posłał tam swoich asystentów (Stephena Motsumi i Nkwane Molefe) i po 2 dniach wraz z nimi znalazł kolejne skamieliny zagłębione w skałę. Do 2012 r. naukowiec wydobywał kolejne odłamy skalne i przenosił je do laboratorium, gdzie precyzyjnie oczyszczano kości-nie zdradził przy tym żadnych szczegółów – jest to ważne ze względu na odnalezienie w 2008 r. przez prof. Lee Bergera i jego 9-letniego syna w jaskini Malapa (ok. 15 km od Sterkfontein) jedno z najbogatszych stanowisk w historii paleoantropologii. Znajdowało się tam ponad 200 kości należących do co najmniej 5 australopiteków. Za bardzo cenne uznano dobrze zachowane kompletne skamieniałości dłoni i stopy (ich maleńkie kości szybko niszczeją).

Z satysfakcją Clarke dodał, że jest to zachowany praktycznie w całości szkielet australopiteka na świecie, który datowany jest na 3,67 mln lat. Jednak jest on młodszy od Ardiego, najstarszego znalezionego dotąd hominima (odkryty w latach 1992-1994), którego wiek ocenia się na 4,4 mln lat.

Źródło: wyborcza.pl

Fot.: Model Australopithecus afarensis / Wikimedia Commons

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*