Odkryto starożytne komnaty w Peru. Rzucają nowe światło na życie polityczne kultury Mochica

Na terenie Peru archeolodzy odkryli dwie komnaty ze starożytnej cywilizacji Mochica, które do tej pory były znane tylko na malowidłach. Rzucają one nowe światło na życie politycznej tej cywilizacji.

Archeolodzy odkryli dwa pomieszczenia na terenie Peru, które, jak sądzą, były wykorzystywane do ceremonii o charakterze politycznym. Obiekty sprzed ponad 1500 lat wcześniej były znane tylko na starożytnych ilustracjach kultury Mochica. Ruiny dostarczają kluczowe wskazówki do zrozumienia życia politycznego Mochica przed nagłym upadkiem ich kultury, jak powiedział główny archeolog, Walter Alva. W jednym pomieszczeniu znajdują się dwa trony, na których potężny przywódca i gość prawdopodobnie dobrze się bawili – powiedział Alva. Drugie ma okrągłe podium, być może do wygłaszania. Wydarzenia, które miały miejsce w komnatach, były tak ważne, że wielokrotnie były prezentowane na ceramikach – powiedział Alva. Sceny te zostały przedstawione w ikonografii świata Mochica, ale nigdy nie mieliśmy tyle szczęścia, aby faktycznie znaleźć miejsce, w którym miały miejsce – powiedział. To bardzo ważne odkrycie.

Mochica, jedno z kilku skomplikowanych kultur, które prosperowało w Peru na długo przed powstaniem imperium Inków, rządziło rozległym pasmem przybrzeżnej pustyni od 100 do 700 roku n. e., funkcjonującym dzięki kanałom irygacyjnym budowanym w celu uprawy roślin w pustynnych dolinach. Ludność Mochica znana była ze skomplikowanych prac złotniczych i rzeźb z różnorodnymi scenami seksualnymi.

Wielu naukowców uważa, że ​​klęska klimatyczna, takie jak zjawisko El Niño, które nadal powoduje poważne powodzie w północnym Peru, prawdopodobnie doprowadziło do upadku społeczeństwa Mochica. Alva twierdzi, że budowa części niedawno odkrytych komnat zatrzymała się nagle w V wieku. Uważa się, że pokoje były używane tylko przez elity. Na ścianach można zobaczyć obrazy ryb i lwów morskich.

W ubiegłym roku archeolodzy z Peru zaprezentowali rekonstrukcję twarzy władczyni Mochica, „Pani z Cao”, której bogato wytatuowane ciało zostało pochowane z bronią i złotymi przedmiotami. O rekonstrukcji pisaliśmy TUTAJ.

Fot.: fotografia poglądowa (domena publiczna)

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*