Odkryto wcześniej niespotykaną kulturę sprzed 40 000 lat

Pracę archeologiczne były prowadzone na stanowisku Xiamabei w basenie Nihawen w Chinach. Sama lokacja jest dobrze znana w kręgach archeologicznych, już wcześniej były tam znajdowane najróżniejsze artefakty datowane do 2 mln lat temu. Archeologów zdziwiły wcześniej niespotykane odkrycia nieznajdowane w obrębie północno-wschodniej Azji, najpewniej są to szczątki jeszcze niespotkanej kultury.

Dzięki pracą odkryto kamienne narzędzia przypominjące ostrza oraz na miejscu odnajdywano liczne ślady wskazujące na obróbkę ochry. Archeolodzy wskazują unikatowość tych odkryć w ich rzadkości, podczas prowadzenia innych prac archeologicznych nie napotkano się na narzędzia podobne do tych z Xiamabei. Prócz rzadkości przyrządy charakteryzują też małe rozmiary liczące kilka milimetrów i używanie w nich rękojeści, może to wskazywać na zaawansowanie technologiczne znalezisk, według dokładniej analizy służyły one m.in. do wiercenia, strugania i obróbki zwierzęcej.

Ciekawość wzbudza także ochra, a jest to zwietrzelina pełniąca rolę naturalnego pigmentu występującego w różnych barwach. Sam minerał został zlokalizowany w dużych ilościach, a dzięki analizom możemy się dowiedzieć o różnych rodzajach minerału, co wskazuje na jego sprowadzanie.

„Zdolność ludzi do życia na północnych szerokościach, z ich zimnym środowiskiem i wyraźnie różnymi porami roku była prawdopodobnie możliwa dzięki ewolucji kulturowej, społecznej, ekonomicznej i symbolicznej. Odkrycie w Xiamabei pozwala nam lepiej zrozumieć te zjawiska i ich wpływ na możliwość migracji”, mówi Shixia Yang, badacz z Chińskiej Akademii Nauk i Instytutu Historii Człowieka im. Maxa Plancka.

Trzeba także powiedzieć o odkryciu szczątek ludzi, które znajdują się na stanowisku w Tianyuandong. Znalezisko homo sapiens pochodziły z tego samego okresu, co wyżej wspomniane.

Według badaczy wykonywanie narzędzi z kamienia oraz wykorzystywanie ochry może wskazywać na kolonizację tego regionu. Odkrywcy wysuwają także tezę o innowacyjnym charakterze znaleziska, które różnią się od tej z początku ekspansji homo sapiens.

Źródło: kopalniawiedzy.pl      

Krystian Styczyński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*