Odnaleziono cenne monety na XIX – wiecznym wraku

30 km od wybrzeży Karoliny Południowej grupa nurków odnalazła bardzo rzadkie złote monety na zatopionym wraku. Obecnie jednostka badana jest przez nurków Blue Waters Ventures International.

Wrak statku pochodzi z XIX w. i jest znany jest wśród nurków jako ”Copper Pot” ( miedziany garniec ). Chodzi oczywiście o pozostałości parowca SS ”North Carolina”, który zatonął niegdyś w wyniku kolizji z inna jednostka w 1840 r. Monety były własnością pasażerów i schowane były w ich bagażach.

Numizmaty te, pochodzą z połowy lat 30 – tych XIX w. Złote 5 – cio dolarówki zostały odnalezione pod koniec września przez nurków BWVI. W trakcie wrześniowych eksploracji  odnaleziono i wydobyto kawałki marmuru oraz zastawę stołowa.

Z dostępnych raportów wynika, że razem z wrakiem na dno powędrowała znaczna ilość gotówki, w postaci złotych monet. Dzisiaj wartość utraconych pieniędzy jest szacowana na dziesiątki milionów dolarów. Z relacji jednego z pasażerów można wnioskować, że stracił w wyniku tej tragedii aż 15 tys. dolarów.

Większość podróżnych była w posiadaniu złotych monet, które były wybite w mennicy Dahlonega w stanie Georgia, która funkcjonowała przez niespełna ćwierć wieku. Monety z tej mennicy są niezwykle atrakcyjne i pożądane przez kolekcjonerów i historyków, gdzie osiągają znaczna wartość.

Parowiec SS ”North Carolina” był już badany pod kątem znajdujących się w nim kosztowności przez firmę MAREX, gdzie pod koniec lat 90 – tych XX w. znalazła monety o łącznej wartości 700 tys. dolarów. Jednak  dalsze poszukiwania i wydobycie zostało wstrzymano ze względu na panujące ciężkie warunki.

Grupa z Blue Waters Ventures International ma zamiar wrócić na wrak w listopadzie, o ile pogoda nie zniweczy ich planów. Oprócz monet, maja nadzieje na odnalezienie elementów srebrnej zastawy i innych artefaktów, które mogły zachować się do dziś.

Źródło: divers24.pl
Fot. Blue Waters Ventures International

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*