Jeden z zabytków Twierdzy Kraków zostanie na nowo zagospodarowany!

Na wzgórzu Lasoty nieopodal wczesnośredniowiecznego kościółka pod wezwaniem św. Benedykta stoi Fort 31 „Benedykt”, który po latach zostanie zagospodarowany. Pierwsze plany powstały już w 2013 roku, kiedy to jedna z firm chciała utworzyć w nim muzeum multimedialne. Niestety bez efektu. Co zatem dziś stanie się z fortem świętego Benedykta?

W ostatnim czasie Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie zakończył przetarg na wydzierżawienie terenu, na którym znajduje się cenny zabytek. Cena nie bagatela ponad 17 tysięcy złotych miesięcznie nie odstraszyła chętnych. Nowym gospodarzem fortu został Pan Piotr Piątkowski. 

W komisji przetargowej zasiadał dr Krzysztof Wielgus, jeden z ekspertów od historii Twierdzy Kraków. Wedle jego opinii:

„Fort św. Benedykt jest niezwykle cenny. To nie tylko dzieło fortyfikacji, ale również jeden z najbardziej eksponowanych elementów Podgórza. To wręcz obiekt ikoniczny dla południowej części Krakowa”.

Dr Wielgus potwierdził, że pomysłów na zaadaptowanie zabytku było wiele. Myślano o utworzeniu w nim sali koncertowej, co jednak nie spotkało się z aprobatą. Tego typu obiekty bardziej sprawdzić się mogą jako galerie sztuki, miejsca ekspozycyjne.

Co wiemy o forcie?

Obiekt jest fortem wieżowym, który wzniesiony został w latach 1853-1856. Został zaprojektowany przez krakowianina Feliksa Księżarskiego. Głównym przeznaczeniem fortu była ochrona przedpola między Podgórzem a Krakowem. W czasie II wojny światowej niemieccy żołnierze więzili w nim jeńców francuskich. Po wojnie aż do 1984 roku zabytek zaadaptowano na obiekt mieszkalny.

Obecnie stan Fortu św. Benedykta wedle czerwcowej kontroli jest dobry. Aczkolwiek czeka go większy remont. Dotychczas przeprowadzono obróbki blacharskie, naprawiono ogrodzenie. Fort można zwiedzać od czasu do czasu między innymi przy organizacji różnych obchodach rocznic historycznych. Na co dzień nie jest udostępniany, co z czasem najprawdopodobniej się w końcu zmieni.

Warto dodać, że Fort 31 nie jest jedynym, który gmina chce na nowo zagospodarować. Na przetarg czekają jeszcze między innymi dwa forty w Mogile ( nr 219/2a) i „Lasówka” (nr 50a).

źródło: gazetakrakowska.pl

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*