Odnaleziono fortyfikacje na Górze Zyndrama

Zostały odkryte najstarsze kamienne konstrukcje fortyfikacyjne.

Badaniami prowadzonymi na Górze Zyndrama (Maszkowice, województwo małopolskie) kieruje doktor Marcin S. Przybyła, pracownik Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Grupa badaczy odnalazła pozostałości osady, która pochodzi z wczesnej epoki brązu. Osada ta była otoczona z dwóch stron murem, wykonanym z piaskowca, którego długość wynosiła blisko 200 metrów. Mur ten miał około 2 metry szerokości, a wysokość dochodziła do 3 metrów. Ponadto badacze kierowani przez doktora M. S. Przybyłę odnaleźli bramę wejściową do osady, a także budynek, który miał służyć jako budowla obronna.

Archeolodzy zbadali również pozostałości domów, które znajdowały się w osadzie. Domy miały 8 metrów długości, a większość wejść do nich znajdowała się po wschodniej stronie. Wewnątrz nich odnaleziono fragmenty ceramiki, a także kości zwierząt hodowlanych. Osada datowana jest przez badaczy na około 1750 rok p.n.e. W swojej budowie przypominają budowle z obszaru Morza Śródziemnego

Badania na maszkowickiej Górze Zyndrama prowadzone są od 1959 roku. Wówczas pracami archeologicznymi kierowała doktor Maria Cabalska. Badania te było prowadzone do połowy lat 70. XX wieku. Odnaleziono wówczas relikty osady z X wieku p. n. e. Ponownie badacze powrócili na Górę Zyndrama w 2010 roku.

Źródło: krakow.wyborcza.pl
Fot: Wikimedia Commons

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*