Odnaleziono grecką amforę w Chotyńcu

Jest to pierwsze i jedyne jak do tej pory takie znalezisko na ziemiach polskich.

W Chotyńcu (powiat jarosławski, województwo podkarpackie) naukowcy z Uniwersytetu Archeologicznego odnaleźli grecką amforę – jest to pierwsze takie znalezisko na terenie Polski. Amforę znaleziono na terenie odkrytej niedawno scytyjskiej osady. Odnalezione greckie naczynie pochodzi z przełomu VII i VI wieku przed naszą erą. Jest ono prawie kompletne – brakuje wyłącznie niewielu fragmentów naczynia.

Amfora była pomalowana w czerwone w pasy, ozdobiona była grecką literą delta. Ponadto zachowała się dwa ucha (imacze), za które można było chwytać naczynie. Zdaniem kierującego badaniami w Chotyńcu profesora Sylwestra Czopka z Uniwersytetu Rzeszowskiego amfora była naczyniem, w którym przechowywano wino. W pobliżu amfory odnaleziono duże ilości kości, co zdaniem profesora Czopka miało świadczyć o tym, że zostały zachowane ślady jednej z uczt.

Do odkrycia doszło w sobotę 29 lipca, w ostatni dzień prowadzonych prac archeologicznych na terenie osady. Ponownie badacze powrócą do grodziska Scytów w przyszłym roku – jest bowiem co badać, gdyż stanowisko w Chotyńcu liczy około 40 hektarów.

Źródło: archeologia.com.pl

Fot.: archeologia.com.pl

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*