Odnaleziono grobowiec sprzed 4400 lat w egipskiej Sakkarze

Nekropolie egipskie skrywają niebywałe skarby. Odkryty niedawno grobowiec budzi fascynację chociażby ze względu na to, że zachował się w niemal idealnym stanie!

Świat nauki nie może złapać tchu z zachwytu po niesamowitym znalezisku. Prace archeologiczne prowadzone w egipskiej Sakkarze przyczyniły się do odnalezienia grobowca pochodzącego z okresu piątej dynastii Starego Państwa (około 2500 do 2350 roku p.n.e) . Pomimo upływu czasu zabytek ostał się w bardzo dobrym stanie.  Ściany grobowca ozdobione są hieroglifami oraz posągami. Jak rzekł  Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady ds. Antyków, znalezisko zaliczyć można do niepowtarzalnego wydarzenia w przeciągu ostatnich kilku dekad.

„W czwartek archeolodzy usunęli ostatnią warstwę gruzu z grobowca i znaleźli w środku pięć szybów” – dodał Waziri. I uchylił rąbka tajemnicy, iż jedna z komór była pusta. Pozostałe cztery zaś  opieczętowane. Co skrywają? Niewątpliwie archeolodzy w niedługim czasie to odkryją, gdyż prace są kontynuowane. Sam grobowiec mierzy 10 metrów długości, 3 metry szerokości i prawie tyle samo wysokości. Być może w jego wnętrzach skrywają się artefakty, które pozwolą historykom poszerzyć stan wiedzy o czasach Starego Państwa.

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*