Odnaleziono kolekcję nazistowskich artefaktów w Buenos Aires

Wielka kolekcja oryginalnych nazistowskich pamiątek została odnaleziona w Argentynie.
Jak przyznają lokalne służby, jest to prawdopodobnie największa w historii tego kraju zabezpieczona kolekcja hitlerowskich pamiątek. Ów przedmioty zostały odnalezione w domu należącym do pewnego kolekcjonera mieszkającego w północnej części Buenos Aires. Służby zabezpieczyły 75 przedmiotów, które znaleźli w ukrytym pomieszczeniu w domu owego kolekcjonera i jak przyznają są to najprawdopodobniej oryginały, które należały do wysoko postawionych nazistów. W poniedziałek argentyńska minister bezpieczeństwa Patricia Bullrich w rozmowie z amerykańską agencją prasową „Associated Press” powiedziała, że wstępne badania wykazały, iż są to oryginalne przedmioty z okresu nazistowskich Niemiec.

Wśród zabezpieczonych przedmiotów można znaleźć takie rzeczy jak np. popiersie Adolfa Hitlera, duży posąg hitlerowskiego orła, lupy w eleganckich pudełkach ze swastykami, pudełko z harmonijką, klepsydry i a co ważniejsze makabryczne urządzenia medyczne oraz przedmioty, które miały być wykorzystywane do indoktrynowania dzieci. Jak twierdzi argentyńska policja federalna najbardziej istotnym dowodem na historyczną oryginalność owych przedmiotów jest zdjęcie Adolfa Hitlera trzymającego szkło powiększające podobne do tego, które zabezpieczono w ukrytym pokoju. Wspomniana fotografia nie została niestety jeszcze przekazana do wiadomości publicznej za to trafiła do dalszych badań mających na celu ustalenie jej autentyczności. Szef argentyńskie policji Nestor Roncagli przyznał, że zwróciliśmy się do historyków i oni powiedzieli nam, że to oryginalne szkło powiększające, którego używał Hitler.

Aktualnie policja próbuje ustalić jak przedmioty znalazły się w Argentynie. Wśród badaczy dominuje hipoteza, że przedmioty zostały wywiezione do Argentyny przez wysokich rangą nazistów po II wojnie światowej, kiedy to kraje Ameryki Południowej takie jak właśnie Argentyna stały się schronieniem dla uciekających przed sprawiedliwością przestępców wojennych. Przykładem może być Josef Mengele zwany również Aniołem Śmierci. Uciekł i zamieszkiwał przez pewien czas Buenos Aires niestety mimo, iż został namierzony przez Mosad nie został zatrzymany ponieważ priorytetowe dla Mosadu było zatrzymanie innego z nazistów – Adolfa Eichmanna.

Fot.: Nazistowskie pamiątki / Źródło: YouTube / AudiovisualTelam

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*