Odnaleziono kopalnie króla Salomona?

Prowadzący badania archeologiczne w dolinie Timna naukowcy z Uniwersytetu w Tel-Awiwie odkryli fortyfikacje strzegące kopalni miedzi. W tej okolicy według Biblii miały być usytuowane kopalnie króla Salomona.

Odkryte fortyfikacje powstały około X wieku p.n.e. Wskazują na toczący się wówczas konflikt między Izraelitami, a ludem Edomitów (Idumejczyków). Wzmianki na ten temat znajdują się w Biblii. Jak podkreślił dr Erez Ben-Yosef z Uniwersytetu w Tel Awiwie: historyczna dokładność wydarzeń opisanych w Starym Testamencie jest dyskusyjna, ale archeologia nie może być dłużej używana do zaprzenia nim. Odkrycie potwierdzają istnienie konfliktu między społecznościami żyjącymi na południe od brzegu Morza Martwego. O walkach między królem Izraela Dawida a Edomitami wspomina Księga Samuela:

Imię Dawida stało się sławne. Powracając zaś pobił osiemnaście tysięcy Edomitów w Dolinie Soli7. 14 I w Edomie pozostawił załogi. Wszyscy więc Edomici stali się niewolnikami Dawida: Pan udzielał Dawidowi pomocy we wszystkim, co ten zamierzył. (2SM  8, 13-14).

Fortyfikacje znajdowały się w pobliżu kopalni miedzi, która miała być przez nie najprawdopodobniej strzeżona. Datowane są na czasy biblijnych królów Dawida i Salomona. Jak twierdzą prowadzący badania archeolodzy największym problemem ze Starotestamentowymi królami jest fakt, iż nie znaleziono żadnych artefaktów wymieniających ich imiona, brakuje jakichkolwiek inskrypcji. Chociaż Biblia nie wspomina o legendarnych kopalniach króla Salomona, to niejednokrotnie podkreśla bogactwo władcy.

Podczas wykopalisk odkryto miejsce, gdzie mógł mieścić się obóz wojskowy. W okresie starożytnym miedź była jednym z najcenniejszych surowców, dlatego też była częstym powodem konfliktów wybuchających między plemionami zamieszkującymi rejon Bliskiego Wschodu.

Znalezione zostały również zagrody, gdzie trzymano zwierzęta. Najprawdopodobniej w czasach biblijnych były to stajnie dla osłów lub mułów. Zachowane szczątki organiczne wskazują, że zwierzęta były wyjątkowo dobrze karmione.

Badania w dolinie Timna są prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie w ramach projektu The Central Timna Valley Project od 2013 roku.

Źródła: o2.pl, news.com.au, sciencedirect.com, archaeology.tau.ac.il

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Makówka

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*