Odnaleziono szczątki wojownika sprzed 3 tysięcy lat

W Sionie, w Szwajcarii w miejscu Instytutu Don Bosco odnaleziono ciało wojownika sprzed 3 tysięcy lat. Cały grób zawierał nie tylko ciało, znajdowała się tam również biżuteria i broń.

Spekuluje się, że znalezisko pochodzi z IX wieku przed Chrystusem. Od kilku miesięcy archeolodzy wykopują ziemie w poszukiwaniu źródeł przeszłości. Pod ich stopami znajdował się jeden z cmentarzy z epoki żelaza. Niedaleko znaleziska, archeolog Flamur Dalloschi odkrył sławny grób i naszyjnik z brązu, który dzisiaj jest pokazywany w muzeum. W grobie znajduje się wojownik z mieczem, brzytwą, klejnotami i włócznią. Flamur Dalloschi powiedział, że przed usunięciem płyty, która przykrywała grób, naukowcy przejrzeli obszar detektorem metalu. Płytka została usunięta; warstwa osadu jest tak cienka, że niektóre płyty są dobrze widoczne. Na płytach znajdują się dekoracje. Archeolodzy są przekonani, że odkrycie w Sionie jest niecodzienne.

Rozpoczęli skrupulatne oczyszczanie wszystkich partii grobu. Stopniowo Flamur Dalloschi odkrywa inne biżuterie, broń i ceramikę. Dla archeologów praca dopiero rozpoczyna się. Przedmioty na zewnątrz grobu będą analizowane i spisane. Prawdopodobnie będą miały swoją wystawę w muzeum historycznym.

Źródło: lenouvelliste.ch

Fot.: Wikimedia Commons

Sandra M. Bożek

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*