Odnaleziono szwedzkie monety z XVII wieku

W Kamieniu Pomorskim odkryto szwedzkie monety, które bito w Inflantach, Rydze i Elblągu. Pochodzą one prawdopodobnie z lat 1634 – 1651, czyli z czasów panowania królowej Krystyny.

Krystyna, pochodząca z dynastii Wazów, była dzieckiem Gustawa II Adolfa i Marii Eleonory Brandenburskiej i ostatnim przedstawicielem z tego rodu w Szwecji. Oprócz tytułu królewskiego uzyskała także tytuł księżnej Kaszub, Pomorza i Szczecina. Od 1632 roku była królową Szwecji. Abdykowała w 1654 na rzecz Karola Gustawa.

Skarb, który odnaleziono w Kamieniu Pomorskim, został ukryty najprawdopodobniej jeszcze za czasów panowania królowej Krystyny lub Karola X Gustawa – jej następcy. Grzegorz Kurka podaje, że znalezisko to jedynie część skarbu. Pozostałe monety znajdują się w rękach nieznanej z imienia i nazwiska osoby. Archeolodzy będą współpracować z policją w celu odnalezienia reszty majątku. Monety należą do Skarbu Państwa, dlatego też Dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej zgłosił kradzież zabytków oraz nielegalne poszukiwania ze sprzętem elektrycznym.

Źródło: kamieńskie.info

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*