Dmitrij Donskoj

Odnaleziono zatopiony statek, który mógł mieć na pokładzie ogromne ilości złota o wartości 113 mld dolarów

W pobliżu Korei Południowej na morzu Japońskim został odkryty rosyjski statek wojskowy Dmitrij Donskoj, który zatonął w 1905 roku podczas wojny rosyjsko-japońskiej, a na którego pokładzie może znajdować się skarb o wartości 113 mld dolarów.

Według badaczy statek miał przewozić zapasy złota Drugiej Eskadry Pacyfiku Imperium Rosyjskiego na przełomie 1904-1905, które miało zostać użyte do wypłacenia żołdu dla oficerów i marynarzy. Według różnych szacunków naukowcy twierdzą, że wartość skarbu oscyluje w granicach 113 mld dolarów.

Przedstawiciele koreańskiej firmy Shinil Group, którzy odpowiedzialni są za to znalezisko, są pewni tego, iż jest to Dmitrij Donskoj, gdyż na dziobie widnieje wyraźna nazwa statku. Wrak statku znajduje się na 434 metach i zachowały się na nim działa, amunicja oraz metalowe skrzynki, których jeszcze nie otworzono.

Nie jest jeszcze pewne komu przypadnie skarb ze statku. Południowokoreańska firma zwróciła się o pomoc do firm z Chin, USA i Kanady, gdyż sama nie ma możliwości wydobyć statku. Według prawa międzynarodowego, wszyscy uczestnicy operacji mają prawo do otrzymania 10% wartości znaleziska. Moskwa jednak nie chce zostawić tak sprawy i już poinformowała o swoich prawach do skarbu.

Rosjanie twierdzą, że Dmitrij Donskoj zgodnie z prawem międzynarodowym jest własnością Rosji, ponieważ statek stał się zbiorową mogiłą, gdyż załoga poniosła spore straty.

Pracownicy Muzeum Floty Pacyfiku we Władyswostoku uważają, że Dmitrij Donskoj brał udział w walce pod Cuszimą, jednak mało prawdopodobne jest to, że na jego pokładzie znajduje się taki skarb, gdyż nie ma żadnych informacji potwierdzających, że na nim były przewożone takie ilości złota.

Próba wydobycia wraku została zaplanowana na październik-listopad 2018 roku. Jednak wiadomość o tym odkryciu już ściągnęła w tej rejon wielu poszukiwaczy skarbów.

Źródło: wschodnik.pl

Andrzej Włusek 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*