Terenowo – historyczny projekt „Operacja Nordwind”

Terenowa wycieczka, inscenizacje odtwarzane przez rekonstruktorów, pojazdy militarne – to atrakcje, jakie przygotowało Muzeum II Wojny Światowej dla uczestników projektu „Operacja Nordwind”, który odbędzie się 8 lutego 2015 r. (niedziela) na terenie gminy Kolbudy. Organizatorzy przygotowali dla uczestników 500 miejsc –udział jest możliwy po rezerwacji miejsc na stronie internetowej muzeum.

Celem wydarzenia jest zaprezentowanie uczestnikom historii frontu zachodniego na  początku 1945 roku, ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania służb pomocniczych, zaplecza frontu i losu ludności cywilnej. – wyjaśnia Mateusz Jasik z Muzeum II Wojny Światowej – W odtwarzanie historycznych scen będzie zaangażowanych ponad 60 rekonstruktorów odgrywających oddziały niemieckie, amerykańskie i francuskie. Dodatkową atrakcją będą pojazdy militarne m. in. dwa czołgi, transporter opancerzony oraz samobieżne działo pancerne.

Tłem historycznym odgrywanych wydarzeń, zmagań frontowych i opowieści o codzienności w trakcie II wojny światowej, będzie niemiecka ofensywa w Alzacji o kryptonimie „Nordwind” („Północny Wiatr”). Dowództwo niemieckie zaplanowało jej rozpoczęcie pod koniec grudnia 1944 r. Miała ona na celu odciążanie jednostek walczących w Ardenach z siłami amerykańskimi. Historia „Operacji Nordwind” ogniskuje także ostatnie miesiące walk na terenie III Rzeszy, gdy problemy z uzupełnieniami czy zaopatrzeniem armii przeplatały się z zaciekłą postawą w walce niemieckich żołnierzy. Przedstawienie tego fragmentu II wojny światowej ma także inny, symboliczny wymiar: Alzacja wielokrotnie w swej historii przechodziła z rąk do rąk niemieckich i francuskich.  

Projekt będzie miał formę plenerowej wycieczki o długości ok. 7 kilometrów w wymagających warunkach terenowych uzupełnionej prelekcjami pracowników Muzeum i pokazami w wykonaniu rekonstruktorów. Wydarzenie odbędzie się na terenie gminy Kolbudy z miejscem startu w dobrze skomunikowanym punkcie, skąd uczestnicy w mniejszych grupach pod opieką pracowników Muzeum udadzą się na zwiedzanie.

Projekt jest również skierowany do rodzin z dziećmi powyżej 11 roku życia. Ze względów bezpieczeństwa każda osoba niepełnoletnia musi być pod opieką prawnego opiekuna.

Zapisy odbywają się wyłącznie poprzez formularz dostępny na stronie internetowej muzeum do jednej z czterech grup startujących w godz. 09.00 – 12.00

Czas trwania wycieczki wynosi ok. 3 godz. Udział jest bezpłatny. Dojazd uczestników we własnym zakresie.

Formularz rejestracji dostępny na: www.muzeum1939.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*