Przypadkowe znalezisko w trakcie remontu. Posadzka z XVI wieku i XIV-wieczne denary odkryte w kościele o. o. dominikanów

W świątyni ojców Dominikanów w Lublinie trwa remont. Na ulicy Złotej odkryto XVI-wieczną posadzkę dawnego kościoła. Niecodzienne znalezisko to efekt prac remontowych, które zdarzają się raz na 100, a nawet 200 lat.

Renowacja obejmuje ołtarze i posągi. W głównej nawie świątyni zdjęto posadzkę i odkryto krypty, które pomogą odkryć historię faz kościoła. Prace renowacyjne są prowadzone pod okiem archeologów oraz architektów. Badanie starych fundamentów i krypt może przybliżyć archeologów do poznania historii o gotyckiej świątyni, która stała w miejscu dzisiejszego kościoła ojców Dominikanów.

Robotnicy zdjęli posadzkę, a następnie szczyty 13 ceglanych krypt. Pomiędzy kryptami widać popękany piaskowiec, który stanowi prawdopodobnie pozostałości po XVI-wiecznej posadce. Co więcej na piaskowcu widać ślady ognia. Jacek Tkaczyck z firmy Archee tłumaczy, iż kościół w XVI wieku przeżył kilka pożarów.

Podczas pracy archeologów odkryte zostały monety pochodzące głównie z XVIII wieku, ale nawet i z XIXw. Wykrywacze metali archeologów pomogły także odnaleźć srebrny krzyż z elementami wykonanymi z hebanu. Naukowcy są pewni iż posadzka z piaskowca na pewno służyła do stąpania po kościele do conajmniej połowy XVIII wieku.

Archeologowie głowią się, która świątynia była pierwsza. 60 cm pod poziomem dzisiejszej posadzki odkryto piaskową podłogę, ale tuż przy prezbiterium odnaleziono kości, które leżały bez konkretnego ładu. Co więcej odnaleziono dwa denary pochodzące z XIV wieku. Ślady przebudowy mogą wskazywać na to, że kościół jest nawet starszy niż monety.

Źródło: kurierlubelski.pl

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*