W. Roszkowski, Orlęta Lwowskie
O Orlętach Lwowskich napisano już wiele. Wojciech Roszkowski jest kolejną osobą, która podejmuje tę tematykę. Cel jest szczytny – oto, bowiem dziesięć złotych ze sprzedaży każdego egzemplarza książki zostanie przeznaczonych na budowę krakowskiego pomnika Orląt Lwowskich.
Roszkowski próbuje tak opisać problematykę walk o Lwów, by oddać jej najpełniejszy obraz. Może właśnie dlatego początek książki traktuje o ,,Lwowie w historii Polski”. Swoją opowieść o mieście – Wojciech Roszkowski kończy tak naprawdę na latach, które nastały już po drugiej wojnie światowej. Być może los młodych obrońców Lwowa stał się dla autora książki tylko przyczynkiem do tego, by zająć się szerzej historią całego miasta…?
Obok książek profesora Niciei z Uniwersytetu Opolskiego – pozycja profesora Roszkowskiego najdokładniej opisuje przebieg walk. Nie jest to książka naukowa. Profesor Roszkowski stara się też – poza tym, jak walki przebiegały – pokazać, jak zostały uwiecznione w kulturze. Stąd – na przykład – wspomniano – a wręcz zacytowano – wiersze: ,,Orlątko” Artura Oppmana ,,Or – Ota” (,,O, mamo, otrzyj oczy, z uśmiechem do mnie mów / ta krew, co z piersi broczy, ta krew – to za nasz Lwów!”) i ,,Pogrzeb legionistki” Stanisława Obrzuda (,,Dwa koniki, wóz chłopski, a na nim trumienka / z jasnych tarcic sosnowych, toporem ciosana”).
Myślę, że chyba tak naprawdę książka Wojciecha Roszkowskiego jest opowieścią o Polsce. O kraju, którego losy nie należą do łatwych. Wojny, niewole, konieczność niejednokrotnej walki o swoje ziemie, wreszcie – po II wojnie światowej – utrata wielu tych ziem. Lwów był – i jest nadal – miejscem wyjątkowym dla bardzo wielu Polaków. Walka Orląt stała się symbolem walki o ukochane miasto, ale i w ogóle o Polskę.
Wojciech Roszkowski urodził się w 1947 roku, jest wykładowcą akademickim – profesorem Szkoły Głównej Handlowej . Do najbardziej znanych jego dzieł należą: ,,Najnowsza historia Polski” (2003), ,,Uczniowie czarnoksiężnika” (2011).
Pochwały – obok jak najbardziej zasłużonych pochwał dla Autora – należą się wydawcy książki – to jest przepiękne, albumowe wydanie. W twardej oprawie z obwolutą, wzbogacone fotografiami – taki prezent to prawdziwy rarytas dla wielbicieli historii Polski.
Wydawnictwo: Biały Kruk
Ocena recenzenta: 6/6
Helena Sarna