Orwell | Recenzja

P. Christin, S. Verdier, Orwell

George’a Orwella, autora słynnego Folwarku zwierzęcego, czy Roku 1984, zna chyba każdy. Doskonały komiks biograficzny autorstwa Pierre Christina, oraz Sebastiena Verdiera pozwoli fanom twórczości Orwella zapoznać się z jego życiorysem. Mistrzowskie przedstawienie historii życia Geroge’a Orwella powoduje, że komiks czyta się z zapartym tchem. Jest to lektura obowiązkowa, dla wszystkich fanów autora.

George Orwell, a właściwie Eric Blair, jest uważany za najwybitniejszego pisarza kultury angielskiej w XX w. Znany jest przede wszystkim z powieści, oraz felietonów. Zajmował się także krytyką literacką. Jego dwa najsłynniejsze dzieła-Rok 1984 i Folwark zwierzęcy– sprawiły, że Orwell należy do grona najchętniej czytanych pisarzy XX w. Do historii przeszły zwroty takie jak: Wielki Brat patrzy, czy Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze. Warto zaznaczyć, że działalność pisarska Orwella przypada na najtrudniejszy okres w dziejach świata. Z jednej strony przyszło mu żyć w okresie między dwoma wielkimi wojnami, w czasie II wojny światowej, jak również w okresie powojennym, kiedy świat był praktycznie podzielony na dwie części. Jako bystry obserwator świata polityki, uważał, że zarówno systemy totalitarne, jak i kapitalistyczne stosują mechanizmy zniewolenia człowieka. Sam deklarował się jako zwolennik demokratycznego socjalizmu.

Twórczości i życiorysowi George’a Orwella poświęcono wiele monografii, warto zaznaczyć, że życie pisarza jest bardzo barwne. Wyjątkową biografię stworzyli jednak Pierre Christin, oraz Sebastien Verdier. W znakomitym  komiksie biograficznym autorzy zabrali czytelnika w podróż śladami Orwella, pokazując te miejsca, które miały wpływ na jego twórczość. Fenomenalnie dobrane rysunki, oraz teksty powodują, że komiks czyta się jednym tchem. Sami autorzy zaznaczyli, że priorytetowo została potraktowana przez nich warstwa wizualna. W komiksie są również cytaty samego Orwella, autorzy nie chcąc parafrazować jego tekstów wyróżniali je odpowiednią czcionką. Atrakcyjność utworu zwiększa także zastosowanie, zarówno rysunków czarno-białych, jak i kolorowych, które uzupełniają się w ten sposób fenomenalnie. Autorzy przygotowali również niespodziankę dla fanów Orwella, poprzez poproszenie znakomitych rysowników do gościnnego udziału w komiksie. Mogli oni zaprezentować własną wizję przedstawienia kilku fragmentów z życia pisarza.

Komiks biograficzny jest to doskonały sposób opowiadania historii drugiego człowieka. Czytelnik, oprócz tekstu, czyli treści otrzymuje również graficzne przedstawienie danej sytuacji. Taki zabieg powoduje, że odbiorca treści ma szansę lepiej poznać historię życia danego bohatera. Komiks to jest też pewna forma sztuki, gdzie rysownik może przedstawić własną interpretację wydrzeń, eksponować wybrane przez siebie emocję.

Komiks biograficzny Orwella autorstwa Pierre Christina i Sebastiena Verdiera zasługuje na najwyższe oceny. Dzieło to jest pozbawione minusów, samo tłumaczenie nie budzi zastrzeżeń. Lekkość stylu, doskonale wykonane rysunki, powodują, że komiks czyta się z przyjemnością.

Podsumowując, komiks biograficzny Orwella jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana twórczości autora, jak również dla fanów komiksów.

Wydawnictwo: Marginesy

Ocena recenzenta: 6/6

Marcin Zawadzki

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*