Od insurekcji kościuszkowskiej do niepodległej Polski…
Sielanka się skończyła tym bardziej, że wybuchała insurekcja kościuszkowska. Na szczęście pałac wyszedł ze starcia z wojskiem pruskim obronną ręką, czego nie można powiedzieć o większości pozostałych budowli na Marymoncie, które zostały doszczętnie spalone. Pałacyk ocalał, ale został sprzedany rządowi pruskiemu w 1796 roku.
Dalsze losy Marymontu były burzliwe tak jak i losy Polski. Utworzono tu kolejno: Szkołę Agronomiczną, koszary wojsk carskich, schronisko dla nieuleczalnie chorych im. Św. Józefa oraz – po odzyskaniu niepodległości – koszary wojska polskiego w dawnym budynku Szkoły Agronomicznej, a w pałacu, który w tym czasie wydawnictwa II RP opisywały jako pozbawiony prawie zupełnie cech zabytkowych, urządzono kaplicę, którą opiekowało się duszpasterstwo wojskowe.
Przebudowa…
Kapelanem stacjonujących tu żołnierzy był bł. ks. Michał Sopoćko. Dzięki jego staraniom dokonano przebudowy budynku, który rezydujący tu wcześniej żołnierze rosyjscy zamienili w ruinę. Budynek został przebudowany według projektu ppłk. Henrycha w stylu eklektycznym z klasycystycznym tympanonem i barokową attyką. Warto wiedzieć, że ów kapelan był spowiednikiem i duchowym przewodnikiem św. Siostry Faustyny – mistyczki znanej na całym świecie, która spisała doznane objawienia Jezusa w „Dzienniczku” przetłumaczonym obecnie na wiele języków. Relikwie błogosławionego kapelana znajdują się, tak jak i relikwie św. Cecylii, w kościele z XVIII wieku.
Obecnie…
Kaplica odbudowana ze zniszczeń II wojny światowej pełni do dziś swoje funkcje. Obecnie związani są z nią księża Marianie. I tu historia zatoczyła w pewnym sensie koło… Gdyż pierwszy właściciel i „budowniczy” pałacu na Marymoncie – Jan III Sobieski był z Marianami bardzo ściśle związany. Bł. o. Stanisław Papczyński – założyciel zgromadzenia – był, według świadków, spowiednikiem króla. Właśnie jemu Jan III Sobieski polecał zawierzenie Maryi losów Polski przed bitwą pod Chocimiem. A po zwycięstwie, już jako król, wsparł tworzący się Instytut Marianów i nadał mu wiele królewskich przywilejów.
Anna Dobrzyńska
Bibliografia:
Pawłowski T., Zieliński J., Żoliborz. Przewodnik historyczny, Warszawa 2008.
Makoś W., Udział Stanisława Papczyńskiego w ocaleniu Polski i chrześcijańskiej Europy, Puszcza Mariańska 2012.
http://www.wilanow-palac.pl
http://www.marianie.pl
http://www.parafia-marymont.pl/historia
http://www.opoka.org.pl