Pałac na Marymoncie po śmierci króla

Od insurekcji kościuszkowskiej do niepodległej Polski…

Sielanka się skończyła tym bardziej, że wybuchała insurekcja kościuszkowska. Na szczęście pałac wyszedł ze starcia z wojskiem pruskim obronną ręką, czego nie można powiedzieć o większości pozostałych budowli na Marymoncie, które zostały doszczętnie spalone. Pałacyk ocalał, ale został sprzedany rządowi pruskiemu w 1796 roku.

Dalsze losy Marymontu były burzliwe tak jak i losy Polski. Utworzono tu kolejno: Szkołę Agronomiczną, koszary wojsk carskich, schronisko dla nieuleczalnie chorych im. Św. Józefa oraz – po odzyskaniu niepodległości – koszary wojska polskiego w dawnym budynku Szkoły Agronomicznej, a w pałacu, który w tym czasie wydawnictwa II RP opisywały jako pozbawiony prawie zupełnie cech zabytkowych, urządzono kaplicę, którą opiekowało się duszpasterstwo wojskowe.

Przebudowa…

Kaplica podczas rozbudowy, 1924 rok. Zdjęcie pochodzi ze strony -www.marianie.pl
Kaplica podczas rozbudowy, 1924 rok. Zdjęcie pochodzi ze strony -www.marianie.pl

Kapelanem stacjonujących tu żołnierzy był bł. ks. Michał Sopoćko. Dzięki jego staraniom dokonano przebudowy budynku, który rezydujący tu wcześniej żołnierze rosyjscy zamienili w ruinę. Budynek został przebudowany według projektu ppłk. Henrycha w stylu eklektycznym z klasycystycznym tympanonem i barokową attyką. Warto wiedzieć, że ów kapelan był spowiednikiem i duchowym przewodnikiem św. Siostry Faustyny – mistyczki znanej na całym świecie, która spisała doznane objawienia Jezusa w „Dzienniczku” przetłumaczonym obecnie na wiele języków. Relikwie błogosławionego kapelana znajdują się, tak jak i relikwie św. Cecylii, w kościele z XVIII wieku.

Obecnie…

Kaplica odbudowana ze zniszczeń II wojny światowej pełni do dziś swoje funkcje. Obecnie związani są z nią księża Marianie. I tu historia zatoczyła w pewnym sensie koło… Gdyż pierwszy właściciel i „budowniczy” pałacu na Marymoncie – Jan III Sobieski był z Marianami bardzo ściśle związany. Bł. o. Stanisław Papczyński – założyciel zgromadzenia – był, według świadków, spowiednikiem króla. Właśnie jemu Jan III Sobieski polecał zawierzenie Maryi losów Polski przed bitwą pod Chocimiem. A po zwycięstwie, już jako król, wsparł tworzący się Instytut Marianów i nadał mu wiele królewskich przywilejów.

Anna Dobrzyńska

Bibliografia:

  1. Pawłowski T., Zieliński J., Żoliborz. Przewodnik historyczny, Warszawa 2008.

  2. Makoś W., Udział Stanisława Papczyńskiego w ocaleniu Polski i chrześcijańskiej Europy, Puszcza Mariańska 2012.

  3. http://www.wilanow-palac.pl

  4. http://www.marianie.pl

  5. http://www.parafia-marymont.pl/historia

  6. http://www.opoka.org.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*