Pasjonat twórczości Siemiradzkiego

Paweł Dudek swoją pracę magisterską poświęcił związkom malarza Henryka Siemiradzkiego z powiatem radomszczańskim. Temat pracy jest, jak widać, dość wąski. Nie przeszkodziło to jednak młodemu historykowi w stworzeniu kolejnych wielu ciekawych materiałów, a także tematycznej strony internetowej.

– Jestem absolwentem historii na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (2010 rok). Gdy napisałem pracę magisterską, zdałem sobie sprawę, że ogromny trud włożony w jej stworzenie poszedł trochę na marne. Jeden egzemplarz trafił do uczelnianego archiwum, jeden do promotora, jeden dla pani recenzent. I ja jeszcze sobie też jeden egzemplarz na pamiątkę wydrukowałem – mówi Paweł Dudek.

Paweł postanowił, że w dalszym ciągu będzie zajmował się tym tematem. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów popularnonaukowych, poświęconych związkom Siemiradzkiego z miejscowością Strzałków.

Siemiradzki to nieco zapomniany artysta. Tymczasem był on inicjatorem powstania Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie jego dzieło „Pochodnie Nerona” skatalogowano pod pozycją numer 1. Jego serdeczny przyjaciel, noblista Henryk Sienkiewicz cały czas znajduje się w panteonie wielkich Polaków. O malarzu niemal zupełnie się nie mówi. Wynika to być może z faktu, że urodził się on na terenie dzisiejszej Ukrainy. Warto jednak podkreślić, że schyłek swojego życia postanowił spędzić w miejscu typowo polskim, w dworku w Strzałkowie pod Radomskiem (województwo łódzkie).

Paweł Dudek stworzył stronę internetową będącą kontynuacją jego poszukiwań z czasów pisania pracy magisterskiej. Na stronie sukcesywnie ukazują się kolejne fragmenty pracy, a także nowe materiały i lista wszystkich jego dotychczasowych artykułów z prasy, książek i internetu.

– Po obronie w dalszym ciągu interesowałem się tym tematem. Dotarłem nawet do nowych materiałów. Mam ich całkiem sporo, na tyle, że starczy aby w najbliższym czasie zapełnić moją stronę internetową ciekawymi wpisami – mówi.

Historyk prowadzi też działania na Facebooku.

Bez social mediów trudno byłoby zaistnieć w szerszym gronie. Na fanpejdżu publikuję ciekawostki związane z Siemiradzkim, czasem wstawiam zdjęcia. I jest pozytywny odzew! – dodaje.

Adres strony internetowej:

www.siemiradzki.paweldudek.com

Adres fanpejdża: www.facebook.com/siemiradzki

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*