Perłę małopolskich zabytków, Pałac w Młoszowej, przejmuje AGH

Skarb Państwa sprzedaje Zespół Pałacowo-Parkowy w Młoszowej (pow. chrzanowski, gm. Trzebinia). Nabywcą perły małopolskiej architektury została Akademia Górniczo – Hutnicza.

Krakowska uczelnia chce tam umieścić laboratorium i przenieść część zbiorów. Mieszkańców ucieszy zapewne fakt, że będą mogli ponownie wchodzić i spacerować po terenie parku. Skarb Państwa zawarł z AGH przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości. Aby doszło do podpisania ostatecznej umowy, uczelnia musi spełnić kilka warunków inwestycyjnych.

W ciągu najbliższych trzech lat akademia musi podjąć działania zabezpieczające przed dalszą degradacją zabytkowych budynków pałacowych, muru granicznego, oraz drzewostanu parkowego.

Na terenie obiektu, w przeszłości odbywały się Dni Młoszowej, święto gminy z rajdem rowerowym i plenerowym wystawieniem operetki najlepszych śląskich teatrów. W ostatnich latach Zespół Pałacowo – Parkowy został jednak zamknięty. Teraz bramy ponownie zostaną otwarte.

Jak podkreśla sołtys Młoszowej, Pani Bożena Adamczyk większość mieszkańców była za tym, aby zabytek stał się własnością gminy. Ostatecznie pomysł i zmianę właściciela na AGH również uważają za korzystną. Obiekt będzie dostępny do zwiedzania również dla turystów.

Pierwsze wzmianki o Młoszowej są datowane na XIV wiek. Kajetan Florkiewicz, adwokat z Kęt, zakupił pałac w 1798 r. Jego syn,  Juliusz Ozdoba Florkiewicz postanowił przebudować klasycystyczny dwór  i nadać mu bardziej „starożytny” charakter. Efektem jest tajemniczy, wspaniały neogotycki pałac otoczony  parkiem angielskim z dwoma stawami oraz licznymi pawilonami ogrodowymi. Otacza go mur z basztą i Bastionem Belwederskim. Park ma 17 hektarów.

W przeszłości zespołem przez wiele lat zarządzała inna uczelnia – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
Źródła: trzebinia.pl, dziennikpolski24.pl

Kamil Janczarek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*