Piękna i odważna | Recenzja

Piękna i odważna. Ulubiona agentka Churchilla, Tania Szabó

Niewiele pisze się o kobietach, które poświęcając własne życie ratowały wiele istnień ludzkich. Świat wojny nie jest tylko i wyłącznie męski. Powieść Piękna i odważna ukazuje jedną z takich bohaterek.

Chwilę po klęsce pod Dunkierką, premier Wielkiej Brytanii – Winston Churchill zaproponował powołanie instytucji, którą nazwano Special Operations Executive (SOE, Kierownictwo Operacji Specjalnych). Miał to być oddział tajnych agentów działających na okupowanych terytoriach i siejących tam jak największe spustoszenie.

Jednym z najlepszych agentów tej organizacji była Violetta Szabó. Urodziła się w Paryżu. Jej matka była Francuzką, ojciec – Anglikiem. Przed wybuchem wojny rodzina przeniosła się do Anglii. Violette wyrosła na piękną dziewczynę. Wyszła za mąż za Etienne’a Szabó, oficera Legii Cudzoziemskiej o francusko-węgierskich korzeniach, który zginął pod El Alamejn. Pogrążona w żalu, zaoferowała swoje usługi SOE. Nie ukrywała, że szuka osobistej zemsty. Wykazała się w wielu brawurowych akcjach. W 1944 roku została złapana, przesłuchiwana i torturowana przez SS. Później przewieziono ją do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. W obliczu zbliżającego się końca wojny Niemcy zdecydowali się pozbyć Violette. Rozstrzelano ją, a jej ciało prawdopodobnie spalono. Gdy w 1946 roku odznaczono ją pośmiertnie Krzyżem św. Jerzego, order odebrała jej czteroletnia córka – Tania, która po wielu latach napisała tę zupełnie wyjątkową książkę o życiu i działaniach matki.

Fabuła powieści Piękna i odważna. Ulubiona agentka Churchilla jest w zasadzie wyimkiem z biografii Violetty Szabó, bo zaczyna się w roku 1944, czyli kilka miesięcy przed jej złapaniem i torturowaniem. Jednak dzięki licznym retrospekcjom wracamy do początków kariery brytyjskiego agenta. Nie jest to zatem biografia w ścisłym tego słowa znaczeniu, a raczej bogata w informacje rekonstrukcja wydarzeń z dwóch misji Violette w 1944 roku, a zakończonych tragiczną śmiercią głównej bohaterki w styczniu 1945 r.

W Wielkiej Brytanii Violetta Szabó jest znaną postacią. Już 60 lat temu wydano pierwszą książkę o niej i nakręcono poświęcony jej film. Już niespełna 2 lata po wydaniu angielskim ukazało się wydanie polskie, co powinno cieszyć polskiego czytelnika. Mam jednak jedno zastrzeżenie do wydawcy. Na stronie 596 autorka pisze: „Osiemdziesiąt tysięcy zamordowanych kobiet może wydawać się małą liczbą w porównaniu z czterema milionami ofiar obozu w Auschwitz (podkreślenie własne)”. Należałoby w przypisie sprostować tę nieaktualną informację.

Książka też jest przejmującym świadectwem miłości córki do rodziców, którzy poświęcili swoje życie, aby ona mogła żyć jako wolny człowiek.

Wydawnictwo Bellona

Ocena recenzenta: 5/6

Piotr Burak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*