Tego dnia 1618 roku miała miejsce defenestracja praska
Defenestracja praska miała miejsce w 23 maja 1618 roku. W wielonarodowym państwie Habsburgów od dawna toczyła się walka o równouprawnienie protestantów, jednak katoliccy władcy nieustannie odmawiali i prowadzili politykę bezpardonowej kontrreformacji. Nowy władca Ferdynand II posunął się jednak jeszcze dalej, zaczął zamykać kalwińskie zbory i ograniczać przywileje czeskiej szlachty.
Podczas jednej z dyskusji w zamku na Hradczanach, doszło do ostrego spięcia szlachty z cesarskimi namiestnikami, które skończyło się wyrzuceniem, wysłanników Ferdynanda przez okno. Hrabia Jaroslav Borzita z Martynic, hrabia Wilhelm Slavata i Filip Fabricius, mimo upadku z dużej wysokości, nie odnieśli większych obrażeń, gdyż wylądowali na górze kompostu.
Polityczne skutki tego wydarzenia okazały się jednak bardzo dotkliwe i doprowadziły do wybuchu wojny trzydziestoletniej, która z czasem rozprzestrzeniła się na niemal całą Europę. Mimo krwawych wojen XX wieku, żyje w zbiorowej pamięci Niemców i innych narodów.
Defenestracja pochodzi od słowa łacińskiego de fenestra „przez okno”
(Zdj. Wikimedia Commons)