Pisarze i księgi miejskie okładka

Pisarze i księgi miejskie |Recenzja

Bartosz Drzewiecki, Zdzisław Noga, Pisarze i księgi miejskie z Królestwa Polskiego doby jagiellońskiej: Studia i materiały

Księgi miejskie prowadzone były przez instytucje władz miejskich i stanowią dla badaczy cenne źródło do poznawania dziejów dawnego prawa oraz różnych dziedzin życia miejskiego. Pisarze i księgi miejskie z Królestwa doby jagiellońskiej. Studia i materiały ukazują jakie były ich losy na przestrzeni wieków.

Książka pt. Pisarze i księgi miejskie z Królestwa Polskiego doby jagiellońskiej. Studia i materiały, stanowi pokłosie konferencji naukowej, która odbyła się 3-4 listopada 2023 roku w Zamościu.

Badacze z różnych ośrodków uniwersyteckich podjęli próbę odtworzenia działalności kancelarii miejskich, ich wytworów oraz poznania ich autorów. Celem stało się również ustalenie, jakie były losy starodruków na przestrzeni wieków, które nierzadko przenoszone były do archiwów czy bibliotek. Część z nich znajdowała się w prywatnych rękach.

O czym jest książka Pisarze i księgi miejskie?

Recenzowana praca to zestawienie dziewięciu artykułów, które poświęcone zostały badaniom nad kancelariami miejskimi okresu przedrozbiorowego. Można rzec, że monografia ma charakter źródłoznawczy. Autorzy w swoich tekstach skupili się na zasobach archiwalnych w Krakowie, Sandomierzu czy na Podlasiu.

Podkreślona została rola źródeł, jakimi są księgi miejskie, gdyż dzięki nim możemy uzyskać wgląd w dawne życie miast – jak wyglądał podział władzy, jakie miejscy urzędnicy posiadali kompetencje. W końcu zapisy w nich pomagają historykom mieć wgląd w sprawy gospodarcze, kulturowe, społeczne czy religijne miasta.

Odrębne zagadnienie stanowi rys pisarzy miejskich z miast Polski centralnej. Podkreślono, iż w dobie jagiellońskiej pisarze byli grupą w pewnym sensie uprzywilejowaną. Ich wyjątkowość polegała na tym, że znali pismo i umieli czytać. Z  reguły cieszyli się oni szczególnym zaufaniem. Ich pracy przypisuje się rolę kulturotwórczą z racji tworzenia systemów kancelaryjnych.

Opinia

Niewątpliwie należy uznać, że książka wydana nakładem Wydawnictwa Księgarni Akademickiej z Krakowa i pod patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego kierowana jest do historyków, archiwistów oraz miłośników literatury. Choć napisana przystępnym językiem, zawiera dużo nagromadzonych treści faktograficznych, co nie każdego czytelnika może zaciekawić, a wręcz przytłoczyć.

Za duży plus należy uznać umieszczenie różnych tabel, fotografii i aneksów. Wzbogaca to walory pracy zarówno estetycznie, jak i treściwie. Okładka została również zaprojektowana tak, aby oddawała przesłanie treści. Książka ma format A5 i objętościowo liczy 240 stron. Dzięki temu można ją czytać w dowolnym miejscu.

Reasumując, książkę oczywiście polecam serdecznie! Stanowi ważne uzupełnienie luki w refleksji nad badaniami źródeł doby staropolskiej.


Wydawnictwo Księgarnia Akademicka
Ocena recenzenta: 5/6
Ewelina Kazienko


Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Księgarnia Akademicka.

Comments are closed.