Plany na wybudowanie muzeum Polocaustu

Wykładowca SWPS i UW oraz pisarz, Marek Kochan, zaapelował o „szybkie wybudowanie muzeum Polocaustu”. Sprawę opisują zagraniczne media.

Proponuję, aby szybko wybudować Muzeum Polokaustu, dokumentujące działania zmierzające do eksterminacji Polaków, jako narodu. Pierwsza część powinna krótko pokazywać kontekst unicestwienia polskiego państwa przez sąsiadów, zabory, powstania narodowe i represje po nich, odzyskanie niepodległości w 1918 r., wojnę z bolszewikami. Druga powinna być poświęcona tzw. operacji polskiej NKWD: masowemu mordowi, którego celem byli etniczni Polacy, mieszkający na terenach Związku Sowieckiego. Tak, to się zaczęło jeszcze przed wojną – tego wszyscy powinni się dowiedzieć – pisał na łamach magazynu „Rzeczpospolitej” Marek Kochan.

Uważam, że opowieść o tym, jak wyglądał los Polaków w czasie drugiej wojny światowej, zarówno w pierwszej fazie tej wojny – rozdrapania państwa przez Niemcy hitlerowskie i przez Sowietów, jak i w drugiej fazie, kiedy całe terytorium ziem polskich było pod okupacją niemiecką zasługuje na taką opowieść i pokazanie tego straszliwego losu światu. (…)  Uważam, że straciliśmy okazję – ze względu na błędy naszych poprzedników – by taką opowieść przedstawić po prostu w Muzeum II Wojny Światowej, w polskim Muzeum II Wojny Światowej, zbudowanym za prawie pół miliarda złotych – wyjaśnił we wtorek na antenie Polskiego Radia wiceminister kultury, Jarosław Sellin, gdy był pytany o pomysł Kochana.

Pomysł ten komentują zagraniczne media. „Reuters” przypomina o międzynarodowej krytyce, która spadła na Polskę po nowelizacji ustawy o IPN. Jak pisała agencja – Nacjonalistyczna partia rządząca w Polsce uważa, że to prawo jest niezbędne, by bronić imienia Polaków  jako ofiar, a nie sprawców nazistowskiej agresji.

Wypowiedź Sellina rozpatrują także izraelskie media. W ”Times of Israel” pokazał się nagłówek „Polski wiceminister namawia do utworzenia muzeum 'Polocaustu'”. Portal zauważa, że Kochan zaproponował otwarcie muzeum w odpowiedzi na krytykę, która pojawiła się po podpisaniu ustawy.

Źródło: fakty.interia.pl

Fot.: domena publiczna

Nicola Chwist

One Comment

  1. Grzegorz Ignacy Rosiak

    To rządzące po roku 1989 r. w Polsce środowiska żydowskie i niemieckie nie dopuszczały do powstania muzeum ” Polocaustu”. Dbały jedynie o swój fałszywy wizerunek budują kosztem Polaków swoje żydowskie muzea, narzucają swój przekaz historyczny poprzez kłamliwe filmy czy zmieniając nazwy obozów zagłady z Niemieckich na Nazistowskie, pomijając zamordowanych podczas II WŚ miliony Polaków. Nie doszło do rozliczenia żydowskich katów z UB i ich rodzin, które opanowały nie tylko wymiar sprawiedliwości, MSZ, media i inne instytucje w tym partie polityczne. Proces przywracania PRAWDY Historycznej burzy ich fundament fałszywej narracji jaką bezkarnie kosztem Polski i Polaków budowali. Pozdrawiam

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*