Plebiscyt na „Wydarzenie Historyczne Roku”

Już po raz szósty Muzeum Historii Polski wspólnie z portalem historia.org.pl organizują „Wydarzenie Historyczne Roku”, którego celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. W tym roku zgłoszenia można przesyłać do 2 marca 2014 r.

Podobnie jak w latach ubiegłych, do Plebiscytu można zgłaszać wydarzenia związane z szeroko rozumianą historią: wystawy, portale, odkrycia archeologiczne, powstanie nowych placówek działających na rzecz historii, konferencje i sympozja, innowacyjne przedsięwzięcia edukacyjne, gry, książki, audiobooki, konkursy etc.

Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W I etapie osoby prywatne i instytucje mają prawo do zgłoszenia maksymalnie dwóch wydarzeń (do 2 marca). Zgłoszenia, poprzez wysłanie stosownego formularza, należy kierować na e-mail: [email protected] lub za pomocą poczty tradycyjnej na adres: Wojciech Duch „historia.org.pl”, ul. Borkowska 25/37, 30-438 Kraków. Do propozycji należy dołączyć informacje związane z wydarzeniem tj. opis wraz z materiałami multimedialnymi. Przed wysłaniem zgłoszenia należy zapoznać się z regulaminem Plebiscytu.

Następnie jury złożone z przedstawicieli organizatorów oraz ludzi nauki i kultury wybierze 10–12 najlepszych wydarzeń (do 7 marca). Ostateczną decyzję w II etapie Plebiscytu podejmą internauci w drodze ogólnodostępnego głosowania (do 31 marca).

Podczas uroczystego zakończenia nastąpi wręczenie nagrody głównej – cennej statutetki, wykonanej przez wybitnego rzeźbiarza Macieja Zychowicza oraz wyróżnień dla pozostałych finalistów.

Pytania związane z Plebiscytem prosimy kierować na adres: [email protected]

„Wydarzenie Historyczne Roku” to ogólnopolski Plebiscyt organizowany od 2007 r. i którego celem jest wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów. W ubiegłym roku, aż 65 wydarzeń rywalizowało o miano najważniejszego, z czego 10 znalazło się w ścisłym finale. Tysiące głosujących za najważniejsze Wydarzenie Historyczne Roku 2012 uznało projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak”, którego organizatorem była Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki. Uroczyste wręczenie statuetki odbyło się w sali Opery. Zwycięski projekt edukacyjny „Korczak” był przedsięwzięciem służącym budowaniu dialogu na temat relacji między kulturą żydowską i innymi kulturami stanowiącymi spuściznę, ale i żywą tkankę kulturową Podlasia.

W poprzednich latach internauci wybrali m.in. organizację uroczystego pochówku dowódcy obrony odcinka Wizna kapitana Władysława Raginisa i porucznika Stanisława Brykalskiego (2011) i otwarcie nowoczesnej ekspozycji „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie (2010).

Patronat medialny nad Plebiscytem objęło Polskie Radio oraz TVP Historia.

Kontakt:
Biuro Prasowe
Muzeum Historii Polski
Tel. (22) 211 90 11 (14)
[email protected]

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*