Pod Monte Cassino odsłonięto pomnik niedźwiedzia Wojtka

W mieście Cassino na głównym placu stanął pomnik misia Wojtka, który towarzyszył żołnierzom 2. Korpusu Polskiego na szlaku bojowym. Wydarzenie to zaingurowało obchody 75. Rocznicy bitwy pod Monte Cassino.

Monument stanął na Piazza XV Febbraio i został wykonany został z cennego marmuru, pochodzącego ze złoża w pobliskiej miejscowości Coreno Ausonio. Mierzy on ponad 1,5 metra i waży 250 kg. Na tabliczce zostały zamieszczony napis w języku polskim, włoskim i angielskim, a który brzmi „Pamięci misia Wojtka, przyjaciela żołnierzy, służącego wiernie w latach 1942-1947 w Korpusie generała Władysława Andersa. Ocalić od zapomnienia”.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz i reprezentanci z Polki z córką generała Władysława Andersa, Anną Marią Anders na czele.

Pomnik powstał z inicjatywy byłego burmistrza miasta Carlo Marii D’Alessandro, i jest drugim pomnikiem Wojtka we Włoszech. Pierwszy został odsłonięty w 2015 roku w mieście Imola na północy kraju.

W samym opactwie na Monte Cassino zostały otwarte dwie wystawy. Pierwsza przedstawia historię 2. Korpusu i jest zatytułowana „Armia Andersa – Droga nadziei”. Druga ekspozycja ukazuje obrazy uczestnika walk o Monte Cassino Tadeusza Wojnarskiego. „Z nieludzkiej ziemi do Włoch – żołnierz i artysta” to tytuł wystawy, którą otworzy między innymi syn malarza.

Źródło: tvp.info
Fot. Polska Ambasada we Włoszech/Twitter

Andrzej Włusek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*