Pod Rynkiem w Międzyrzeczu znaleziono czaszki

Podczas badań archeologicznych, poprzedzających modernizację fontanny na Rynku w Międzyrzeczu (woj. lubuskie), znaleziono czaszki.

W miejscu badań archeologicznych natrafiono na cmentarz z XIII wieku. Prace archeologiczne są związane z przebudową fontanny (…). Archeolog Hubert Augustyniak z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza ze Świdnicy natrafił wczoraj na czaszki dwóch osób – prawdopodobnie kobiety i dziecka. Odkrycie nie było jednak żadnym zaskoczeniem. Blisko 20 lat temu archeolog z międzyrzeckiego muzeum Tadeusz Łaszkiewicz odkrył tam bowiem na średniowieczne cmentarzysko – podaje administrator fanpage’a Gminy Międzyrzecz.

Jednak nie tylko czaszki odnaleziono podczas prac badaczy. (…) w głównym wykopie pod nową fontannę dokopaliśmy się do warstwy powstałej po wielkim pożarze miasta pod koniec XVI wieku. Pośród gruzu, kamieni i ceramiki znaleziono także złotą (?) szpilkę – informuje Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza.

Wykopy na Rynku w Międzyrzeczu są związane z modernizacją fontanny. Postanowiono zlikwidować wcześniejszą fontannę, która została wybudowana 20 lat temu. Kilka lat temu zepsuła się, a koszt jej naprawy przekroczyłby wartość całej instalacji. Dlatego w jej miejscu powstanie tak zwana fontanna posadzkowa, która będzie pełniła między innymi rolę kurtyny wodnej.

Odkrycie badają archeolodzy.

Źródło: miedzyrzecz.naszemiasto.pl

Sandra M. Bożek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*