Upamiętnienie ofiar SS

 W 1944 roku 16 maja Niemcy pierwszy raz postanowili zlikwidować obóz cygański. Planowano pozbyć się około 6,5 tysięcy Sinti i Romów poprzez zagazowanie w komorach gazowych. Doszło jednak do buntu, który uniemożliwił wykonanie wyroku.

Więźniom obozu udało się przeciwdziałać. Zostali wcześniej poinformowani przez jednego z esesmanów o istniejącym planie likwidacji obozu. Dzięki temu zdążyli przygotować się do stawiania oporu członkom grupy SS. Niemcy obawiając się rozprzestrzenienia buntu opuścili baraki. Do likwidacji obozu doszło w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku.

Romowie upamiętnili wszystkie te wydarzenia składając hołd swoim przodkom. Prezes stowarzyszenia Romów Roman Kwiatkowski podczas obchodów podkreślał jak ważna jest pamięć o więźniach Auschwitz, którzy nie mając szans na zwycięstwo, walcząc o życie stawili opór oddziałowi ochrony NSDAP. Podczas uroczystości upamiętniających, przy pozostałościach krematorium V zostały złożone kwiaty. W tym właśnie miejscu esesmani spalili ciała zamordowanych więźniów obozu cygańskiego. Poprzez prześladowania i zagładę w latach panowania III Rzeszy śmierć dotknęła około połowę populacji romskiej, która mieszkała na terenie ziem okupowanych przez Niemców podczas
II wojny światowej.

Źródło: dzieje.pl
Zdj. Romowie w Bełżcu, Wikimedia Commons

Natalia Piechowiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*