Podatki przyczyną wojny secesyjnej

Jeśli mówimy o przyczynach amerykańskiej wojny secesyjnej, to oczywiście można się ich doszukiwać bardzo wiele, z tego względu, że był to konflikt na masową skalę, który trwał ponad 4 lata, zginęło w nim ponad 620 tys. ludzi, więc siłą rzeczy powodów, motywacji dla których ludzie walczyli i umierali, można się doszukiwać [i debatować na ten temat].

Ja chciałem się skupić na tym, co było według mnie najistotniejsze, nie tylko w tej wojnie, ale w ogóle w większości wojnach, o ile nie w każdej, czyli na kwestiach gospodarczych, które różniły walczące strony, a w tym przypadku Północ i Południe.

Czerwień - stany Konfederacji; błękit - stany Unii; jasny błękit - stany Unii, w których legalne niewolnictwo trwało do końca wojny (Zdj. Wikimedia Commons)
Czerwień – stany Konfederacji; błękit – stany Unii; jasny błękit – stany Unii, w których legalne niewolnictwo trwało do końca wojny
(Zdj. Wikimedia Commons)

Generalnie wojna secesyjna, jak i Skonfederowane Stany Ameryki,  które uważam za bardzo fascynujące państwo, mimo że trwało tak krótko i tragicznie skończyło, jest dla mnie [bliskim] tematem, którym się bardzo interesuję od jakiegoś czasu – napisałem bądź przetłumaczyłem kilka tekstów o tym, które podaję w bibliografii, jakby ktoś chciał rozwinąć swoją wiedzę na ten temat. Tutaj powiem [napiszę] tylko skrótowo i pobieżnie.

Aby w ogóle zrozumieć, o co w tym wszystkim chodziło, musimy się cofnąć w czasie przynajmniej do 1860 roku. Wtedy na prezydenta Stanów Zjednoczonych, niewielką przewagą głosów, niemal wyłącznie mieszkańców Północy, został wybrany Abraham Lincoln. Spowodowało to protesty i oburzenie na Południu. Stany południowe nie zaakceptowały tego wyboru.

Karolina Południowa jako pierwsza wypowiedziała posłuszeństwo i zażądała secesji, a do niej dołączyło jeszcze 10 innych stanów, wszystkie z południa, które 4 lutego 1861 stworzyły nowe państwo, o nazwie Skonfederowane Stany Ameryki.

Tutaj akurat użyłem do prezentacji ich sztandary wojennego, który jest chyba najlepiej rozpoznawanym symbolem związanym w tym Konfederacją. Krzyż Południa – krzyż św. Andrzeja i 13 gwiazd. Prawdziwa flaga państwowa Skonfederowanych Stanów Ameryki wyglądała nieco inaczej. Historia ich symboliki, jak i tej flagi, zarówno w czasie, jak i po wojnie, jest w ogóle ciekawym tematem.

Założyli więc władne państwo, wybrali własnego prezydenta, Jeffersona Davisa, który został głównodowodzących ich armii, czyli nie uznali, najprościej mówiąc, legalności wyboru Lincolna. Nie uznali jego władzy. Napisali też własną konstytucję, która zasadniczo była kopią konstytucji USA, z niewielkimi, ale znaczącymi poprawkami. I oczywiście dysponowali własną armią, po stronie której stanęli wszyscy zwolennicy Południa. Była to armia potężna, przede wszystkim genialnie dowodzona, która mimo o wiele mniejszej liczebności niż armia Unii, około trzykrotnie, a posiadała też o wiele mniejsze środki, choćby finansowe, czy przemysłowe, wygrała sporo bitew i nawet była w pewnych momentach bliska zakończeniu całej wojny.

3 komentarze

  1. 1961? Weźcie się ogarnijcie…

  2. Ogólnie, artykuł na poziomie gimbazy, tak językowo, jak i merytorycznie. Jestem zniesmaczony.

  3. Faktycznie, autor chyba zbyt bardzo przyzwyczaił się do małej, specyficznej publiki czekającej na taki dziwny…publicystyczny, gimnazjalny poziom! Już sam wstęp, który winien swym nieskazitelnym stylem przyciągnąć uwagę, odstręcza. Autorowi, mającemu dość ciekawy pomysł na artykuł, radzę na początek poczytać trochę literatury historycznej, nabyć warsztat, a potem się realizować! Powodzenia!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*