Śladem armii Napoleona. Zakończono prace międzynarodowych badaczy w rejonie Berezyny

Zespół międzynarodowych badaczy – archeologów i płetwonurków – zakończył tegoroczne badania archeologicznie w rejonie rzeki Berezyny. Badacze szukali śladów po armii Napoleona, która przeprawiała się przez tę rzekę w listopadzie 1812 roku.

Grupa badaczy zakończyła tegoroczne prace archeologiczne w rejonie rzeki Berezyny, leżącej na terenie Białorusi. Archeolodzy i historycy przy wsparciu płetwonurków poszukiwali pozostałości po uzbrojeniu i umundurowaniu żołnierzy armii napoleońskiej, którzy w dniach 26-29 listopada 1812 roku przeprawiali się przez rzekę próbując wycofać się z Rosji na zachód. Tegoroczne badania trwały 10 dni. Przeprowadził je zespół francusko-belgijskich naukowców, którzy byli wspierani przez miejscowych historyków. Udało się odnaleźć wiele sztuk broni palnej, broni białej oraz elementów mundurów takich jak chociażby guziki.

Zespół badaczy pod kierownictwem doktora Jerome’a Beaucour’a prowadzi prace archeologiczne rzeki Berezyny od 2012 roku. Badania będą kontynuowane również w przyszłym roku.

Źródło: rp.pl

Fot.: domena publiczna

Hubert Nowak / Veritas de Historia

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*