Podczas budowy ronda natrafiono na skład broni i amunicji z czasów II wojny światowej

Podczas budowy ronda w miejscowości Przykona, w województwie wielkopolskim ekipa budowlana w dniu 2 czerwca bieżącego roku natrafiła na całkiem pokaźny skład broni i amunicji z okresu II wojny światowej. Na miejsce budowy przybył odział saperów z Inowrocławia, w celu zabezpieczenia ujawnionego znaleziska.

Skład amunicji i broni z czasów II wojny światowej został odnaleziony przez ekipę budowlaną w dniu 2 czerwca bieżącego roku około godziny 14, w miejscowości Przykona, w województwie wielkopolskim. W miejscu znaleziska prowadzone były roboty drogowe związane z budową ronda na drodze krajowej numer 72. Podczas tych prac robotnicy wykopali karabin oraz 2 pociski moździerzowe, po czym wezwano na plac budowy strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Turku. Miejsce znaleziska odpowiednio zabezpieczono i wstrzymano ruch samochodowy.  Jednocześnie natychmiast powiadomiono o całym zdarzeniu oddział saperów z Drugiego Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu, którzy przybyli na miejsce po około 2 godzinach. Dalsze poszukiwania broni i amunicji w miejscu znaleziska prowadzili saperzy w asyście strażaków zawodowych oraz 6 zastępów strażaków z OSP (Ochotnicza Straż Pożarna). W trakcie przeszukiwania terenu natrafiono na kolejne ilości amunicji i broni. Łącznie  w miejscu znaleziska wydobyto 10 pocisków moździerzowych, 2 CKM – y i granaty produkcji radzieckiej. Po sprawdzeniu terenu wykrywaczem do metali interwencja saperów dobiegła końca.

Z relacji gapiów zgromadzonych w miejscu znaleziska wynikało, że w czasie II wojny światowej przez teren ten przebiegała linia frontu i często znajdowano tu duże ilości podobnych przedmiotów.

Źródło: turek.net.pl

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*