Podsumowanie sezonu. W Anglii przybywa nowych odkryć archeologicznych

British Museum informuje o wzroście liczby odnajdywanych skarbów. W raporcie podsumowującym rok 2019 r. zwrócono uwagę na większą ilość znalezisk wykopanych w przydomowych ogródkach. oraz na stale powiększającą się bazę cyfrowych wpisów British Museum Portable Antiquities Scheme (PAS). Rejestrowane w ramach programu PAS zabytki pochodzą ze znalezisk z terenu Wielkiej Brytanii.

Ostatni sezon, mimo ograniczeń i zakazu prowadzenia poszukiwań, obfitował w ilość nowych zgłoszeń, jak i artefaktów. Odnotowano 81 602 unikatowe znaleziska archeologiczne, co przewyższa wynik z roku poprzedniego o ponad 10 tys. Łączna liczba zarejestrowanych skarbów znajdujących się w bazie danych PAS to już powyżej 1,5 miliona przedmiotów.

W raporcie wyszczególniono kilka wyjątkowych skarbów, m.in.: dwa spore i interesujące zbiory monet, rzadki zestaw rzymskich mebli z zachowaną podobizną boga Oceanusa, a także pochodzącą ze średniowiecza sfałszowaną pieczęć biskupią.

Pierwszy z niezwykłych depozytów zawierał 50 współczesnych monet bulionowych typu Krugerranda wybitych z litego południowoafrykańskiego złota. Wybito je w latach 70. XX w. Każda z monet waży 1 uncję, czyli 31 gramów. Wykopano je przypadkowo w ogródku na posesji na przedmieściach miejscowości Milton Keynes. To dlaczego zostały zakopane w metalowych puszkach wciąż jest tajemnicą. W związku ze znaleziskiem prowadzone są poszukiwania pierwotnego właściciela albo spadkobiercy. Jeżeli taka osoba nie zostanie ustalona, Koroner podejmie decyzję czy monety będą potraktowane jako skarb czy też będą podlegać angielskiej ustawie skarbowej.

Kolejnym nietypowym „ogrodowym” odkryciem były 1 srebrna i 63 złote monety. Skrytkę odkryto przypadkowo w New Forest w Hempshire podczas wyrywania chwastów w ogrodzie. Monety ukryto
w tym miejscu ok. 1540 r. Zdeponowane numizmaty obejmują okres niecałych stu lat i przypadają na czas rządów od króla Edwarda IV do Henryka VII, czyli koniec XV i początek XVI w. Wśród odnalezionych monet można znaleźć cztery egzemplarze, w których legendzie znajdują się inicjały żon Henryka VIII: Anny Boleyn, Katarzyny Aragońskiej i Jane Seymour. 

Inny przykładem intrygującego odkrycia zarejestrowanego w bazie danych PAS jest miedzianie okucie meblowe datowane na 43-200 r. n.e. Ozdobę z czasów rzymskich znaleziono w Old Basing. Przedstawia ona świetnie zachowaną twarz boga Oceanusa, wraz z otaczającymi ją wykończeniami w kształcie wodorostów i drobnych delfinów. Z uwagi na niepowtarzalność i brak analogii przedmiot jest unikatowy.

Następnym wspomnianym w raporcie artefaktem jest pieczęć biskupa miasta St Andrews. Ustalono,
że jej posiadacz nazywał się Dawid de Bernham i pełnił swojej obowiązki w latach 1239-1253. Na stemplu umieszczono podobiznę biskupa odzianego w szaty i trzymającego w lewej ręce pastorał. Widniejący na nim napis w języku łacińskim głosi: Dawid, Posłaniec Boży, biskup St Andrews. Odkrycia dokonano w pobliżu miejscowości Dursley i jak się przypuszcza jest ono fałszerstwem. Świadczy
o tym materiał, z którego ją wykonano. Oryginalne biskupie pieczęcie zazwyczaj były robione ze stopu miedzi lub srebra, a niekiedy i złota. Ta natomiast jest zrobiona ze stopu ołowiu. Możliwe, że jej przeznaczeniem było uwierzytelnianie kopii dokumentów.

Ostatnim wspomnianym w raporcie PAS przedmiotem jest pozłacana wykonana ze stopu miedzi średniowieczna nabijka znaleziona w miejscowości Colyton. Plakietki takie jak ta były noszone na zbroi,
na nisko zawieszonym pasie. Na tej przedstawiono białego dzika Ryszarda III (1483-1485) i jest uznawana za jego osobistą odznakę z okresu gdy był księciem Gloucester. Nabijki te wyprodukowano
w znacznej liczbie z okazji inwestytury jego syna, Edwarda, na księcia Walii. Nosili je głównie jego zwolennicy.

Dane zgromadzone w PAS obejmują obecnie przeszło 1 516 000 udokumentowanych znalezisk.  Założeniem programu jest gromadzenie w jednym miejscu wiedzy o znaleziskach archeologicznych dokonanych przez społeczeństwo, tak by możliwe było pogłębianie i zrozumienie przeszłości Wysp Brytyjskich. Znaczna cześć zabytków została odnaleziona przy pomocy wykrywaczy metalu. W roku 2019 było to aż 90% wszystkich znalezisk. Funkcjonowanie tak dużego projektu nie byłoby możliwe bez zaangażowania poszukiwaczy oraz oficerów terenowych.

Z kolei rok 2020 charakteryzował się przede wszystkim wykopaliskami w ogródkach. W okresie dwóch pierwszych miesięcy ograniczeń spowodowanych pandemią zanotowano 6251 znalezisk w bazie PAS. Natomiast 22 507 zapisów o odkryciach zaktualizowano. Do grudnia ubiegłego roku zarejestrowano ponad 47 tys. nowych odkryć archeologicznych.

Baza danych PAS jest ogólnodostępna. Jej zasoby można zobaczyć pod poniższym linkiem: https://finds.org.uk/database

Źródła: zwiadowcahistorii.pl, finds.org.uk

Fot. Zdjęcie poglądowe.

Marcin Marszałek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*