Pogrzeb mumii w XXI wieku

Kirgizi w połowie października bieżącego roku pochowali odnalezioną na terenie Kirgistanu mumię. Ponowny pogrzeb miał miejsce w czasie wieczoru wyborczego.

Decyzja o pogrzebie odnalezionej w 1956 roku mumii podyktowana była wierzeniami iż trzymana w muzeum sprowadzi katastrofę. Samozwańcze medium, Zamira Muratbekova twierdziła iż otrzymała przekaz ze świata duchów każący znowu pochować mumię.

Muratbekova podzieliła się też informacjami iż mumia nigdy nie umarła a cały czas pozostaje we śnie. Jej ponowny pogrzeb jakoby uchronić miał przed rozlewem krwi w czasie wyborów. Warto zaznaczyć iż Kirgistan to kraj muzułmański, w którego kulturze wciąż widnieje wiele szamanistycznych elementów. W 2011 roku w kirgiskim parlamencie doszło do niezwykłego wydarzenia. Prawnicy w celu odpędzenia złych mocy złożyli w ofierze 7 owiec.

Wedle zagranicznych badaczy, kirgiska mumia mówi wiele o historii mieszkających na tym terenie nomadów. Na podstawie badań naukowych, ustalono iż mumia jest kobietą, która wbrew temu co twierdzi  Muratbekova, zmarła nie osiągając 30 roku życia. Wiele więcej informacji można by się dowiedzieć z pomocą badań DNA, brak jednak wśród kirgiskich badaczy odpowiednich specjalistów. Ubolewają oni na wspomniane wcześniej media i inne osoby związane z pseudo-naukowymi wypowiedziami. Ich słowa tworzą zamieszanie, nie wprowadzając jednak nic cennego do naukowej dyskusji.

Maksymilian Krasoń/ Veritas de Historia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*