Pojazdy Ludowego Wojska Polskiego | Recenzja

Tomasz Szczerbicki, Pojazdy Ludowego Wojska Polskiego.

Lata 1945-1989, blisko 200 przedstawionych pojazdów Ludowego Wojska Polskiego, ponad 700 stron lektury i co najważniejsze mnóstwo prywatnych fotografii z omawianego okresu. Mnóstwo, ponieważ książka zawiera ich ponad tysiąc.

Pozycja mimo swojego pokaźnego wyglądu, jest tak naprawdę pigułką wiedzy o pojazdach Ludowego Wojska Polskiego. Sam autor wspomina, że książka nie zawiera wyczerpujących informacji historycznych. Gdyby tak miało być, wspomniana pozycja zwiększyłaby się do 7000, a może nawet 10000 tysięcy stron. Publikacja nastawiona jest na szczegółowe informacje dotyczące pojazdów Wojska Polskiego, które towarzyszyły podczas służby żołnierzom z lat 1945-1989. Szczegółowe, a nie wyczerpujące, dlatego, że książka serwuje czytelnikowi dobrej jakości fotografie, które niekiedy zajmują nawet całe dwie strony książki.

Autor, pojazdy w swoich rozdziałach ułożył wielkościowo. Taki zabieg sprawia, że książka staje się ciekawsze i osobiście mamy poczucie pewnego układu, który porządkuje nam cały zbiór ogromu przedstawionych pojazdów. Na samym początku motocykle, później samochodu osobowe, zaraz za nimi samochody ciężarowe. Następny rozdział przedstawia czytelnikowi pojazdy specjalne, czyli jak Ludowe Wojsko Polskie wykorzystywało chociażby ciągniki, traktory rolnicze, koparki itp. Później czytelnik może przeczytać o samochodach pancernych, rozpoznawczych, transporterach, bojowych wozach piechoty, czy mobilnych wyrzutniach rakiet. Przedostatni rozdział oczywiście został poświęcony czołgom i działom samobieżny. Koniec książki wieńczy rozdział zatytułowany „Załączniki”. Rozdział jest o tyle ciekawy, ponieważ zawiera sporo materiałów pochodzących z Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie oraz zbiorów prywatnych osób.

Książka zdecydowanie jest fenomenem w opracowaniach Ludowego Wojska Polskiego. Osobiście sądzę, że publikacja powinna być pozycją obowiązkową dla czytelników i badaczy interesujących się czasami Ludowego Wojska Polskiego. Zdecydowania książka również jest przeznaczona dla osób, które służyły w powojennej armii Wojska Polskiego aby mogły powspominać minione czasy zasadniczej służby wojskowej.

Ocena recenzenta: 6/6

Wydawnictwo: Vesper

Paweł Pilarski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*